Bulgaristan ile Almanya ticaretinde yeni rekor

Alman-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası’nın (GBİTC) Bulgarien Aktuell Haber Bülteni’nin son sayısında yer verilen Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) en son verilerine göre, Bulgaristan ile Almanya arasındaki ticaret 2022’de rekor kıracak. Yılın ilk 10 ayında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 10 milyar avroya ulaşarak ikili ticari ilişkileri kurulalı beri rekor kırdı.

Bir önceki zirve, 2021’de elde edilen 9,8 milyar avroluk seviyeydi. 2022 yılının son 2 ayındaki işlemler de eklendiğinde rakam daha da yükselecek. Nihai yıllık veriler genellikle şubat sonu veya mart başında yayınlanır.

Bir diğer güzel haber ise ticaret dengesinin ülkemiz için olumlu olmasıdır. Bulgaristan’ın ocak-ekim döneminde Almanya’ya ihracatı 5,6 milyar avro, ithalatı ise 4,4 milyar avro olarak gerçekleşti. Bulgaristan’ın, demokratik geçişin başlangıcından bu yana Almanya ile yedinci kez pozitif bir ticaret dengesine sahip olması bekleniyor.

Almanya yıllardır Bulgaristan’ın en büyük ticaret ortağı olup Bulgaristan’ın ihraç malları için en büyük pazar konumundadır.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova Başbakanı Kurti: AB üyeliği yolunda reformlar üzerinde çalışmayı sürdüreceğiz

Read Next

Karadağ’da “anavatan” anlaşmazlığı