Bulgaristan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, yapılan kabine toplantısında Bulgaristan’ın ilave 3 milyon doz RNA aşısı sipariş edeceğini bildirdi.

Angelov, “Koronavirüse (Covid-19) karşı Oxford-AstraZeneca aşısından Avrupa Birliği (AB) ülkelerine daha az miktarda teslimat yapılması imkanı olduğuna dair verilere sahip olmamızdan dolayı ülke nüfusuna göre orantılı olarak dağıtılacak 2 897 694 doz Pfizer / Biontech aşısı ve 460 000 doz Moderna aşısı olmak üzere ek miktarda aşı siparişi vermeyi öneriyoruz“ diye kaydetti.

Bakan, Avrupa Komisyonu’nun ortak Yönlendirme Kurulu toplantısı ve Avrupa Komisyonu ile ilaç üreticileri Pfizer ve Biontech arasındaki ek aşı anlaşması ışığında ek aşı tedarikinin mümkün olduğuna işaret etti.

Angelov, “Bu öneri ile ülkemizin yeterli dozda aşı sağlayacağına inanıyoruz, böylece tüm Bulgaristan vatandaşları hangi aşı ile aşılanacağını seçme fırsatına sahip olacaklar ve böylece aşılama sürecinin nüfusu son derece iyi bir oranda kapsamasını ve sürü bağışıklığı kazanılmasını sağlamış olacağız” dedi.

Başbakan Boyko Borisov, şimdiye kadar ülkemizin vatandaşlarına aşı temini için milyonlarca leva kaynak ayırdığını hatırlattı. Aşılama planının mümkün olan en kısa sürede uygulanması için aşı temini için ek finansman sağlanacak. Başbakan, pandemi durumunun yoğun aşılama yoluyla kontrol altına alınabileceğinden emin olduğunu ifade etti.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Türk polisi kışın da Sırbistan’da görevinin başında

Sonraki Haber

Kosova bayrağı ile Guinnes rekoruna doğru