Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Başkomiser Todorov ve Yardımcısı Stanev istifa etti

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı (MVR) Genel Sekreteri Başkomiser Petır Todorov, yardımcısı Stanimir Stanev ile birlikte görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu. Konuya ilişkin gazetecilere açıklama yapan Başkomiser Todorov,  istifa sebebinin bir polis memurunun göçmenleri gözaltına almaya çalışırken yaralandığı başka bir olay olduğunu belirtti.

Başkomiser Todorov,  “Bugün ben ve meslektaşım Komiser Stanev, istifalarımızı bakana sunuyoruz, ama önemli sorun bu değildir. Önemli olan yarınki toplantıda milletvekilleri bu konuyu değerlendirerek meslektaşlarımızı koruyacak mevzuat değişiklikleri yapılmasıdır” dedi.

Başkomiser Todorov,  polis memurlarının her gün vücutları, canları ve sağlıkları pahasına göçmen dalgasını durdurduklarını ve onları korumak için yasama kararlarının alınmasının zamanının geldiğini kaydetti. Başkomiser Todorov, mevcut mevzuatın liberal olduğunu ve 2 yılda başlatılan 4000 soruşturma ile mahkumiyet kararlarının 2000’in üzerinde olduğunu, ancak sadece 158 zanlının hüküm giydiğini belirtti.

Üç aydan kısa bir süre içinde İçişleri Bakanlığı’nın üç çalışanı göçmen dalgasına karşı görevlerini yerine getirirken hayatını kaybetti, birinin hayati tehlikesi var. 25 Ağustos’ta Burgaz’da kaçak yollardan ülkeye giriş yapan yabancıları taşıyan bir otobüs, kendisini durdurmaya çalışan bir polis aracına çarptı. Burgaz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan bir polis memuru hayatını kaybetti. 8 Kasım’da bir sınır polisi, Türkiye sınırındaki tel örgüde bir deliği incelerken av tüfeğiyle öldürüldü.

Kırcaalihaber

Read Previous

AB’den Yunanistan’a 13.4 milyar euroluk tarımsal destek

Read Next

Dendias: Türkiye tam bir baş belası