Bulgaristan İçişleri Bakanı Demerdjiev, ülkesinin 2023’ün ikinci yarısında Schengen’e kabul edilmesini bekliyor

Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Demerdjiev, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarachi ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne daha hızlı kabul edilmesi için girişimde bulunuyor” diye kaydetti.

İki bakan arasındaki görüşmede yasa dışı göç ve Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne kabul edilmesi konuları ele alındı.

Demerdjiev, “Bakan Mitarachi, Bulgaristan’ın Schengen’e daha hızlı kabul edilebilmesi için şahsen arabuluculuk yapmayı taahhüt etti” diye bildirdi. O, bunun bu yılın ikinci yarısında gerçekleşeceği konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

Demerdjiev, “Yunan mevkidaşımızla AB’nin dış sınırlarının nasıl korunması gerektiğini tartıştık” dedi ve bu konuda, yani AB’nin dış sınırlarının korunmasına odaklanmanın güçlendirilmesi, Bulgaristan ve Yunanistan’a yasa dışı göçle mücadelede daha fazla dayanışma gösterilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine vardıklarını ve ayrıca bu konuda her iki ülkeye de mali yardımın gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Demerdjiev’in ifadesine göre, her iki ülke de Türkiye ile diyaloğun yasa dışı göçle mücadele çabalarının başarıya ulaşmasında kilit rol oynadığı görüşündedir.

Mitarachi, Bulgaristan ve Yunanistan’ın mükemmel düzeydeki ikili iş birliğini sürdürdüklerini ve görüşmeleri karşılıklı anlayış ve güven ruhu içinde yürüttüklerini de sözlerine ekledi. Demerdjiev ile yasa dışı göçle başa çıkma olasılıklarını tartıştıklarını açıklayan Yunan Bakan, “AB’nin dış sınırını koruyan üye devletler olarak ortak zorluklarla karşı karşıyayız” diye belirtti.

Mitarachi, AB’nin dış sınırlarının korunması için etkili ve net bir çerçeveye ve ön saflardaki üye devletlerle bir dayanışma sistemine ihtiyaç duyulduğu konusunda kararlıdır.

Yunan Bakan, “Dış sınırla ilgili acil önlemler konusunda anlaşmamız gerekiyor ve Bulgaristan ile dış sınırı korumanın onu güçlendirmenin tek yolu olduğu konusunda ortak bir pozisyona sahibiz” dedi.

Mitarachi, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen alanına kabul edilmesinin sadece her iki ülke için değil, AB için de önemli olduğunu ve Yunanistan’ın onların kabul edilmemesi kararından dolayı hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Bu nedenle Yunanistan, tüm gereklilikleri yerine getirdikleri için Bulgaristan ve Yunanistan’ın Schengen’e daha hızlı kabul edilmesi için bir girişimde bulunuyor.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı, her iki ülkeyi de Schengen’e kabul etmenin, özellikle savaş olduğu bir zamanda Avrupa kıtasına çok güçlü bir siyasi birlik mesajı vereceğini söyledi.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Akaryakıt fiyatlarına zam

Read Next

TİKA Başkanı Kayalar, Makedonyalı misafirleri ağırladı