Bulgaristan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Afganistan’daki NATO operasyonları sırasında Bulgaristan için çalışmış Afganistan vatandaşları ile bir Bulgaristan vatandaşı ve ailesi başarıyla ülkemize tahliye edildi” diye bildirildi.

İslamabad’dan Sofya’ya sefer yapan ve devlet hava ulaştırma işletmecisi tarafından gerçekleştirilen uçuşta Savunma Bakanı Georgi Panayotov da hazır bulundu.

Operasyon, Savunma Bakanı’nın doğrudan yönetimi altında ve Dışişleri Bakanı Svetlan Stoev’in yardımıyla Başbakan Stefan Yanev’in talimatıyla Askeri İstihbarat Servisi tarafından organize edildi ve gerçekleştirildi.

Tahliyeye yardım Pakistan Büyükelçimiz İrena Gançeva ve Afgan vatandaşlarının zamanında kabulü, yerleştirilmesi ve ülkemize ulaşımını organize eden kurumlararası çalışma grubu temsilcileri tarafından da sağlandı.

Bakan Georgi Panayotov, Pakistan ziyareti sırasında Savunma Bakanı Pervez Hatak ile bir araya geldi. Görüşmede iki bakan, savunma alanında ikili işbirliğini geliştirme, güvenlik alanında iki ülke arasında kurulan iyi diyaloğu sürdürme, eğitim ve askeri ve teknik işbirliği fırsatlarını ve karşılıklı çıkara dayalı diğer alanlarda işbirliğini geliştirme olanaklarını ele aldı.

Afganistan’daki son gelişmeler ve bölgedeki istikrarın önündeki zorluklar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Kosova Savunma Bakanı Mehaj resmi ziyaret için Türkiye’de

Sonraki Haber

Yunanistan’da aşırı sağcı milletvekili anaokulunu hedef gösterdi