Bulgaristan Hükümeti, KOVID-19 hastalarının tedavisi için yatak kapasitesinin% 50’sinden fazlasını sağlayan tıbbi kurumların faaliyetleri için büyük hastanelerde onarım, inşaat faaliyetleri ve yeni ekipman için yaklaşık 100 milyon leva ayırdı.

Sağlık Bakanlığı bütçesinden ek 65 milyon leva onaylandı, bunun 50 milyon BGN’si COVID-19 hastalarını kabul eden 55 tıp kurumu, kalan 15 milyon ise Bulgar vatandaşlarının koronavirüs teşhisi için hızlı antijen testlerinin satın alınması için ayırıldı. Bakanlar Kurulu kararı ile Pirogov Hastanesinin döner sermayesi 14.995.760 leva artırıldı. Fonlar, inşaat ve montaj işleri ve tıbbi kurumun ihtiyaçları için tıbbi ve tıbbi olmayan ekipman satın almak içindir.

Hükümet, modern tıbbi ekipman alımı için Sofya’daki Sveta Ekaterina Hastanesine 15 milyon leva ayırdı, aynı zamanda Aleksandrovska Hastanesi de inşaat, onarım ve ekipman alımı için 3,5 milyon leva yardım alacak. Finansmanla birlikte hastane binalarının bir kısmı yenilenecek ve bölgede çalışan sağlık ekiplerinin çocukları için bir anaokulu inşaatı da öngörülüyor.

Varna’daki Sv. Anna Hastanesine 1 milyon leva ile ek fon sağlanacak. Nova Zagora’daki hastane için de 450 bin leva tutarında fon tahsis ediliyor.

Başbakan Borisov, “Tüm sağlık çalışanlarına cani gönülden teşekkür etmek istiyorum. Onların sayesinde koronavirüs ile enfekte olup da iyileşenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta” dedi.

Önceki Haber

Kosovalı ailelerin %96.4’ü internet kullanıyor

Sonraki Haber

CEFTA sanal toplantısında Kosova ile Sırbistan arasında tartışma