Yapılan açıklamada Bulgaristan Hükümeti’nin, “Modern bir eğitim ortamı sağlama”, “Okul öncesi ve okul eğitim sisteminde bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT)” ve “Taslak yardımcı ders kitapları ve öğretmen kılavuz kitaplarının hazırlanması, yurt dışında düzenlenen eğitimi desteklemek için taslak yardımcı ders kitaplarının ve taslak ders kitapları ve eğitim setlerinin değerlendirilmesi ve onaylanması” ulusal programları kapsamındaki faaliyetlerin bir bölümünün gerçekleştirilmesini sağlamak için 2020 yılı için belediyelere 2 572 664 leva ek kaynak tahsis ettiği bildirildi.

Bakanlar Kurulu kararı, 396 117 leva kaynağın, dersleri kavramak amacıyla genel eğitim dersleri ve müze ve galerilerde sergilenen sanatlarla ilgili konularda dersler verilmesi için 183 belediye okuluna verilmesini öngörüyor. Bu modül aynı zamanda tiyatroya, konserlere gidilmesini, oyuncular ve müzisyenlerle buluşulmasını, müzede en iyi ders yarışması ve galeride en iyi dersi yarışması yapılmasını içerir.

1 845 284 leva, “Okul öncesi ve okul eğitim sisteminde bilgi ve iletişim teknolojileri ulusal programının modüllerinden 3’üne yönelik veriliyor.

1 262 350 leva ile 1 555 belediye okulu ve bir özel eğitim destek merkezi elektronik sınıf not defterleri satın alabilecek. Sınıf not defterleri, standart tarayıcılar ve mobil cihazlar aracılığıyla erişilebilir olacak, ebeveynler için bir modüle sahip olacak ve yazılım, öğrencilerin sınıftaki çalışmaları, bir dersteki başarıları, etkinlikleri ve girişimleri, sınıf arkadaşları ile ilişkileri vb. şeyler hakkında özet bilgilerin girilmesine ve görüntülemesine olanak tanıyacak.

Bu yıl ilk kez 15 okula mesleki eğitim yazılımı alımı için 15 194 leva sağlandı.

Kabine toplantısında ayrıca 2020 yılı devlet, belediye ve özel okullarda okuyan üstün yetenekli çocukların korunmasına ilişkin önlemler programı kapsamında burs ödenmesi için 2020 yılı bütçesinden ek kaynak ayrılması kararı alındı. Kararname ile 2020’nin üçüncü çeyreğinde spor alanında üstün başarılar elde eden devlet spor okullarında ve belediye okullarında okuyan öğrencilere burs ödenmesi için toplam 80 190 leva tutarında kaynak sağlanıyor. Gerekli finansman, 2020 yılı merkezi yönetim bütçesinde bu faaliyet için ayrılan ödeneklerle tahsis ediliyor.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Tütün üreticileri düşük alım fiyatlarından memnun değil

Sonraki Haber

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’daki savaşta 2 bin 783 şehit verdi