Bulgaristan Hükümeti, yeni dönem Bulgaristan-Yunanistan Sınır Ötesi İş Birliği Programı’nı onayladı

Bulgaristan’da Bakanlar Kurulu, 2021-2027 Dönemi Interreg VI-A Bulgaristan-Yunanistan Sınır Ötesi İş Birliği Programı taslağını onayladı.

Programın toplam bütçesi 83,95 milyon avrodur. Bunların 67 milyonu Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu (ERDF) tarafından sağlanmaktadır.

Program, şu üç öncelik çerçevesindeki ortak projeleri finanse edecek: Daha sürdürülebilir ve daha yeşil bir sınır ötesi bölge, daha erişilebilir bir sınır ötesi bölge ve daha kapsayıcı bir sınır ötesi bölge.

2021-2027 Dönemi Bulgaristan-Yunanistan Interreg VI-A Sınır Ötesi İş Birliği Programı’nın uygulanacağı sınır bölgeleri, Blagoevgrad (Yukarıcuma), Smolyan (Paşmaklı), Haskovo (Hasköy) ve Kırcaali olmak üzere Bulgaristan’ın dört ilini ve Evros (Meriç), İskeçe, Rodop, Drama, Kavala, Selanik ve Seres olmak üzere Yunanistan’ın yedi ilini kapsamaktadır. Programın yararlanıcıları ulusal, bölgesel ve yerel makamlar, üniversiteler, araştırma merkezleri, dernekler, sivil toplum kuruluşları, sivil toplum dernekleri ve ağlar ve diğer kuruluşlar olabilir.

Programın ana hedefi, AB’nin 2021-2027 dönemi için uyum politikasına uygun olarak bölgelerin sürdürülebilir ve yenilikçi büyümesini sağlamaktır. Belirlenen hedefler, Bölgesel Gündem 2030, Avrupa Yeşil Mutabakatı vb. inisiyatifler de dahil olmak üzere bölgesel politikanın uygulanmasında sürdürülebilir kalkınma vizyonu ile uyumludur.

Program henüz Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmak üzere gönderilmedi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Arnavutluk’ta “Arnavutça’daki Türkçe Alıntılar” adlı kitap tanıtıldı

Read Next

Arnavutluk, Açık Balkan ülkeleri ve Kosova’ya gümrüğü kaldırıyor