Bulgaristan hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını şiddetle kınadı

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Ukrayna’daki duruma ilişkin Bakanlar Kurulunun kapalı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Bulgaristan hükümeti, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik haksız saldırısını şiddetle kınıyor. Askeri saldırganlık Ukrayna tarafından kışkırtılmadı. 21. yüzyıl Avrupa’sında bu kadar ciddi boyutta düşmanca eylemlerde bulunulması bizim için kabul edilemez bir şeydir” diye vurguladı.

Petkov, “Bulgaristan, AB ve NATO’daki tüm ortaklarla tek ses halinde konuşacak, birliğimiz gücümüzdür. Şu anda Bulgaristan’a yönelik bir tehdit yok, ancak yine de Bulgaristan hükümeti enerji güvenliği, siber güvenlik, stok sayımı ve diğer önlemlerin uygulanmasını sağlamak için bir eylem planı hazırladı. Bulgaristan vatandaşları, bu plan doğrultusunda çok hızlı çalıştığımızdan emin olabilirler” dedi.

Perkov, “Şu anda Ukrayna’dan gelen Bulgaristan vatandaşlarının tahliye edilebileceği üç kontrol noktası açılıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 200 kişi tahliye edilme arzusunu dile getirdi” diye açıkladı.

Bulgaristan hükümetinin, tahliye edilmek isteyen Bulgaristanlı ve Ukraynalıların ülkeye hızlı bir şekilde Bulgaristan’a taşınması için karayolu ulaşım araçları ve net prosedürler uygulanmasını sağladığı anlaşıldı.

Kircaalihaber

Read Previous

Zelenskiy: Rus sabotaj grupları Kiev’e girdi

Read Next

Zelenskiy: Dünyanın en kudretli güçleri uzaktan izliyor