Bulgaristan Hükümeti, haneler ve işletmelere adil bir enerji tazminatı için yasal çözüm önerdi

Bulgaristan Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev, dün (13 Ekim) Enerji Kriz Masası toplantısında, “Yüksek enerji fiyatlarıyla başa çıkmak için AB düzenlemesini uygulamak için bir yasa tasarısında enerji tazminatları ve bunların finansmanı için bir mekanizma geliştirdik” diye açıkladı. Dün 6 Ekim 2022 tarihli AB 2022/1854 sayılı Avrupa Konseyi Tüzüğü’nü  uygulama mekanizmasının kamuoyunda tartışılmasına başlandı.

Başbakan Yardımcısı, “Proje, ulusal enerji sistemimize ve Bulgaristan pazarının özelliklerine göre uyarlandı. Bununla devlet, sendikalar ve iş dünyası arasındaki iyi ve yakın iş birliğini sürdürüyoruz ve bunun sonucunda doğal gaz fiyatında önemli bir düşüş sağladık” diye ekledi.

Aleksiev, “Önerilen mekanizma, AB düzenlemesi gibi geçici olup, Temmuz 2023’e kadar sürmesi bekleniyor” dedi. Önerilen değişikliklerde iki şeye vurgu yapan Başbakan Yardımcısı, “Birincisi, ev aboneleri için elektrik, gaz ve elektrik fiyatlarının öngörülebilirliğidir. Böylece haneler, aydınlatma ve ısınma masraflarını karşılayabileceklerinin ve ısıtma döneminin ortasında ısıtma türünü değiştirmek zorunda kalmayacağının huzurunu yaşayacaklardır” diye belirtti. Aleksiev, ev aboneleri için düzenlenmiş elektrik piyasasının işleyişinin korunduğunu vurguladı.

Başbakan Yardımcısı, “Mekanizma, tüm elektrik üreticilerinin ortak katkılarıyla finanse edilecektir. Üreticilerin aşırı karları vergilendirilecek ve bundan elde edilen gelir, ihtiyacı olanlara tazminat ödemek için kullanılacak. Okullar, anaokulları ve kreşler, sosyal hizmet kurumları vb. kamu hizmeti işlevlerine sahip elektrik, gaz ve ısıtma kullanıcıları, işlevlerini rahatça yerine getirmeye devam etmek için destek görecekler” diye kanaat getirdi.

Meslek örgütü temsilcileri, böyle bir kanunun çıkarılmasının kaçınılmaz ve gerekli olduğuna işaret ettiler, ancak tartışma sırasında önerilen mekanizmanın detaylarının da kolay ve şeffaf bir şekilde uygulanabilmesi için düşünülmesi gerektiğine dikkat çektiler. İş dünyası, doğal gaz fiyatında önemli bir düşüşe yol açan doğal gaz kaynakları hakkında devlet yetkilileriyle yapılan görüşmelerde şeffaflığı memnuniyetle karşıladığını ifade etti. İşverenler, enerji tazminat mekanizması konusunda da devlet, iş dünyası ve sendikalar arasındaki iş birliğinin piyasa katılımcıları ve tüketiciler için faydalara yol açacağına dair kanaatini dile getirdiler.

Kırcaalihaber

Read Previous

Türkiye Hentbol Takımı Başantrenörü Halay’dan K. Makedonya maçı açıklaması

Read Next

İklim değişikliği 2050’ye kadar milyonlar için açlık ve yoksulluk riski yaratabilir