Bulgaristan hükümeti 2018 Yılı Çocuk Koruma Ulusal Programını kabul etti

Bakanlar Kurulu, bugünkü toplantıda 2018 Yılı Çocuk Koruma Ulusal Programı’nı kabul etti. 2018 Yılı Çocuk Koruma Ulusal Programı, çocuklara sağlık hizmetlerine, kaliteli eğitime erişim hakkı sağlanması, çocuk yoksulluğunu azaltmaya yönelik önlemler ve çocukların sosyal içermesi için koşullar yaratılmasını sağlayacak önlemler içermektedir.

Program, refahı sağlamak ve çocuk haklarını garanti altına almak için 10 öncelikli müdahale alanı içermektedir.

Öncelikli alanlardan şu ikisine odaklanılmıştır: Çocukların şiddete maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak ve kusursuzlaştırma sürecini sürdürmek.

Küçük çocuklu işsiz ebeveynlerin istihdamına, çocuklara yönelik sosyal hizmetlerin geliştirilmesine ve onların kalitelerinin ve etkililiğinin iyileştirilmesine yönelik koşullar sağlamak için önlemler öngörülmektedir. 2018 Yılı Çocuk Koruma Ulusal Programı, ayrıca aileleri yanında kalmayan çocuklara yönelik politikalarda değişiklikler yapılması, çocukların yerleştirildiği özel kurumların kapatılması ve yeni sosyal hizmetlerin sağlanması için analiz ve öneriler de sunmaktadır.

Şiddetin önlenmesi konusunda farklı kanallarla bilgilendirme kampanyaları öngörülmektedir. Çocukların haklarına ilişkin bilgilerinin artırılması ve çalışanların saldırganlık konularında eğitilmesi için çalışma planlanmaktadır. Programa göre okulda şiddet, çocuklara yönelik cinsel tacize karşı önlemler ve insan ticareti kurbanı olan çocuklara ve başka tür mağduriyet yaşayan çocuklara karşı önlemler de uygulanmalıdır.

Programda dijital ortamda çocuklara yönelik internet ortamında gerçekleştirilen saldırıları önleme ve onları bu tür saldırılardan korumaya ilişkin önemlere önemli bir yer ayrılmıştır. Çocuk koruma sisteminin işleyişini izlemek ve iyileştirmek için belirli faaliyetler de planlanmaktadır.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Yarın Miraç Kandili

Read Next

“Çözülmesi gereken daha az konu var fakat kalanlar en zor olanları”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *