Bulgaristan Fransız dilindeki yükseköğretimde köklü geleneğe sahip

Bulgaristan ve Romanya, eski sosyalist kampta izolasyona maruz kaldığı uzun yılların ardından dünyaya açılmaya arzusuyla 1994 yılında Uluslararası Frankofoni Örgütü’ne katıldı. 

Frankofoni toplumunun temel değerlerinden biri eğitim ve özellikle akademik eğitimdir. Bu doğrultuda Frankofoni Üniversite Ajansı (AUF) kuruldu. 60 yılı aşkın bir süre önce kurulan ajans, şu anda yaklaşık 120 ülkede 1 000’den fazla üyesiyle dünyanın en büyük üniversiteler birliğidir.

Bulgaristan’da Bulgaristan Bilimler Akademisi(BAN)’nin de üye olduğu Frankofoni Üniversite Ajansı (AUF) ağında 11 üniversite bulunmaktadır.
Bu şekilde kurumsal Frankofoni, ülkemize, demokratik sisteme geçişin başlangıcında girmiştir ve bu yıl Bulgaristan’da Frankofoni Üniversite Ajansı Ulusal Bürosu’nun kuruluşunun 20. yıldönümüdür. Merkezi ise “Sv. Kliment Ohridski” Sofya Üniversitesi’nde.

Frankofoni Üniversite Ajansı Ulusal Bürosu Başkanı Petar Tuparev Bulgaristan Radyosu’na verdiği demeçte:”Daha geçen yüzyılın 90’lı yıllarının başında, Frankofoni Üniversite Ajansı’nın girişinden önce Bulgaristan’da ilk frankofoni üniversite programları açıldı. En eskisi 1992 yılına dayanıyor – o zamanki Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi’nde biyokimya mühendisliği” diye belirtti ve devamla:

“Program sayesinde bugüne kadar yüksek nitelikli mühendisler yetiştirildi. Eğitim yüzde 100 Fransızcadır ve öğrencilere Fransız Mühendislik Diplomaları Komisyonu tarafından diplomalar veriliyor. Bu diplomalar öğrencilerin Fransa’da aldıkları belgelerle tamamen eşdeğerdir. Bu, Bulgar üniversitelerinde Fransızca dilinde eğitim imkanlarının ilk örneğidir. Hemen ardından Sofya’daki Teknik Üniversitesi’nde, bu prestijli kurumdan akredite edilen bilişim ve elektrik mühendisliği alanında bir mühendislik programı oluşturdu. Akreditasyon belgesi, ilgili mezunun Avrupa’nın ve dünyanın herhangi bir yerinde çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu programlara genellikle MAGREB ülkelerinden – Fas, Tunus, Cezayir ve Sahra Altı Afrika’dan yabancı öğrenciler de kabul edilmektedir. Amacımız lise öğrencilerinin Fransızcalarını geliştirmeye devam etmeleri ve Bulgaristan’da frankofon olarak gelişmeleri. Üniversite programlarını tanıtarak, onlara mezun olduktan sonra da Fransızcanın kendilerine faydalı olmaya devam edebileceğini göstermek istiyoruz.”

Bulgaristan’daki Fransızca programları tüm disiplinleri ve bilgi alanlarını kapsamıyor. Çoğu fen ve beşeri bilimler, bir kısmı ekonomi ve iktisat (Sofya Üniveristesi’nde), siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler (Yeni Bulgar Üniversitesi – NBU’da) ile ilgilidir. Ayrıca Sofya Üniversitesi, Veliko Tarnovo Üniversitesi ve Yeni Bulgar Üniversitesi’nde filoloji ve uygulamalı dilbilimi programları da bulunmaktadır.

Ülkemizde Frankofoni toplumu, kurumların yanı sıra iş dünyası tarafından da teşvik edilmektedir. “Fransız şirketleri eğitime ve eğitim ile sanayi arasındaki bağlantıya yatırım yapıyor. Onların desteğiyle, üniversitelerle de işbirliği yapılarak ortaokullarda özel sınıflar var” diyor Fransız-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vessela Todorova-Mosettig.

Ticaret odasına 300 şirket üyedir -yarısı Fransız, diğer yarısı ise Fransa ile ilişkilerini geliştirmek isteyen Bulgar şirketleridir.
Vessela Todorova-Mosettig devamla şunları belirtti:

“Bulgar-Fransız İktisat Odası’nın misyonu Bulgaristan’ı bir yatırım destinasyonu olarak tanıtmak, Fransız şirketlerini buradaki fırsatlar hakkında bilgilendirmektir. Bulgaristan’ın Fransa’da tanıtılması yönünde çok çalışıyoruz ve Fransız varlığını arttırmayı amaçlıyoruz. Bulgaristan pazarı hakkında her gün sorular yönelten veya burada iş yapmak isteyen Fransız şirketleri var. Fransızca bilen, Fransız iş kültürünü taşıyan personel arıyorlar.

Fransız yatırımlarının yüzde 60’ından fazlası sanayi alanındadır – uçak yapımı, motor yağları, devre kesici üretimi. Bunlar yüksek teknolojiler sektörlerdir. Tarımsal teknoloji sektöründe faaliyet gösteren ve ülkemizde genetik araştırmalar yapan şirketler de var. Tüm bunlar nitelikli Bulgar personelin varlığı sayesinde gerçekleşiyor.”
Fransız-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Müdürüne göre iki ülke arasında uygun personel ve üretim sürecinde uygulanabilen, uluslararası piyasasına açılan bilimsel araştırmalara dayalı işbirliğin birçok örneği mevcut. Bulgaristan’a gelen şirketler arasında, üretimleri her yerde pazar bulan küresel liderler de var.

Vessela Todorova-Mosettig: “Orta ve üst düzey yöneticilerini burada, Bulgarlar arasında arıyorlar. Fransızların felsefesi bu: yerel halk, kendi topraklarında personeli ve çalışmalarını nasıl yöneteceğini en iyi bilir” diye belirtiyor. Ona göre, “Bulgaristan’ın ülke geneline 18 dil lisesinden oluşan benzersiz bir sistemi var ve bunlar dile yönelik atılan fevkalade bir ilk adımdır.”

bnr

Read Previous

Yaz aylarında turist akınına uğrayan Yunanistan’da aşırı turizm tehdidi

Read Next

Netanyahu’dan “ateşkes anlaşması Gazze’ye saldırabilme hakkımızı güvence altına almalı” açıklaması