Bulgaristan İlaç Malzemeleri İcra Ajansı Müdürü Bogdan Kirilov, Başbakan Boyko Borisov’un Ulusal Koronavirüs Kriz Masası ile gerçekleştirdiği çalışma toplantısında, “Bulgaristan’da aşı kullanımının onayı, Avrupa İlaç Ajansının (EMA) değerlendirmesine dayanacak” diye kaydetti.

Kirilov, “Düzenleme bağlayıcı nitelikte olduğu için aşılar Avrupa İlaç Ajansı tarafından değerlendirilmesi gerektiğinden dolayı ulusal mevzuatımız Bulgaristan İlaç Malzemeleri Ajansının böyle bir değerlendirme yapmasına izin vermemektedir” diye açıkladı.

Bogdan Kirilov, bu açıklamayı, Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) lideri Kornelia Ninova’nın geçen hafta Bulgaristan’ın diğer AB ülkeleri örneğini izleyerek Avrupa Komisyonu’nun sözleşmeleri kapsamında yeterli derecede aşı tedarik edilmemesinden dolayı Rusya ve Çin ile aşı ithalatı konusunda müzakerelere başlaması konusundaki ısrarı bağlamında yaptı.

Kirilov, Bulgar mevzuatının AB mevzuatıyla tamamen uyumlu olduğunu ve buna göre her yeni tıbbi ürün için değerlendirmenin Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

Kirilov, Avrupa İlaç Ajansının değerlendirmesinin ardından ülkemizin ileride kullanımı onaylanacak olan aşıların hızlı uygulanması için Bulgaristan’da şartlar yaratmaya tam olarak hazır olduğunu vurguladı.

Ninova’nın Meclis kürsüsünden Rusya’nın “Sputnik V” aşısının ithalatı için prosedür başlatma çağrısından sonra ülkemizin, yaşlılara uygulanmaması ve nüfuslarının bir kısmının bu aşıya güvenmemesi nedeniyle kullanılmamış AstraZeneca aşısını ödünç almak için Fransa, Yunanistan ve Almanya ile görüşmeler yürüttüğü anlaşıldı.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Karadağ İslam Birliği Başkanı Feyziç’ten YTB’ye ziyaret

Sonraki Haber

Yunanistan’da yeni Kovid-19 tedbirleri açıklandı