Bulgaristan Euro’ya en erken 2022 yılında geçebilir

Bulgaristan Levayı Euro ile ne zaman değiştirecek? Bir yıl içinde ülke, döviz değişim sürecini tetikleyecek olan Euro Bölgesi’nin bekleme odası olarak bilinen ERM II mekanizmasına katılacak.

Ülkemiz Euro’yu kabul etmek zorundadır, ancak bunun için kesin bir tarih yoktur. Euro, sadece 19 ülkede resmi bir para birimidir. Örneğin, İngiltere ve Danimarka bu parayı kullanmayı reddetti, yedi üye devlet ise hala Euro’ya geçişi ne zaman ve nasıl yapacağına karar veremiyor.

Şimdi Bulgaristan bir lider olarak öne çıkıyor – hükümet çok azimli ve umudu en az bir yıl sonra bekleme salonuna girmektir. Bunu yapmak için diğer AB ülkeleri buna “evet” demeli.

Sessiz diplomasi başlıyor ve önümüzdeki aylarda ülkemiz büyüteç altında izlenecek. Amaç, Leva’nın Euro ile değiştirilmesidir. Buna yönelik ilk adım bekleme odasına girmektir. Bunun için muhalefet bile siyasi iradeye sahip olduğunu söylüyor.

Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Başkanı ve Bulgaristan eski Başbakanı Sergei Stanişev, “Bulgaristan’ın Avro Bölgesine üyeliğine yönelik somut adımlar atması için zamanın geldiğini düşünüyoruz. Sanırım, kaçırmamamız gereken açık bir pencere var” diye yorum yaptı.

Maliye Bakanı Vladislav Goranov, ” Reddedilmemiz için hiçbir neden yok – böyle bir şey ikiyüzlülük, kurallara aykırı olacak ve farklı bir muamelenin işareti olacaktır” diye yorumda bulundu.

Hükümet, Avro Bölgesi için tehlike oluşturmadığımız ve Avroyu kabul etmemizin de bizim için tehlike oluşturmadığına dair kesin kanaat getirdi. Fakat küçük şehirlerdeki insanların kafaları karışık, onlar mağazalardaki malların pahalılaşacağını düşünüyorlar.

Bakan, “Vatandaşların hafızasından silinmesi gereken birinci efsane, BGN’den EUR’ya geçişten dolayı fiyatların artacağıdır. Böyle bir fiyat artışı mümkündür, ancak çok az miktarda olacak” diye kaydetti.

Hükümet, Bulgaristan’ın bu yönde atacağı ilk adım olarak Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Maliyeden Sorumlu Komiseri Valdis Dombrovskis’ten bir aya kadar Bulgaristan’a bir yol haritası verileceğine dair güvence aldı. Pratikte bu harita ülkemizin izlemesi gereken yolu çizmelidir.

Euro Bölgesi’nin bekleme odasında en az iki yıl kaldığı süre içinde ülkemizin mali disiplini koruması gerekir.

Avrupa Halk Partisi Avrupa Milletvekili olan Eva Maydell, “Euro desteği en yüksek seviyelere ulaşıyor. Dört Avrupalıdan üçü tek para birimini destekliyor” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in ifadelerine göre, Bulgaristan’ın Avrupa entegrasyonunu derinleştirmesi gerekiyor ve bu da Euro Bölgesine katılmadan imkansız bir şeydir. Pratikte Bulgaristan Euro’yu en erken 2022 yılında kabul edebilir.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Bulgaristan’da “NATO” Tartışması

Read Next

Türk yatırımcıların Kosova’ya yapacağı yatırım 25 milyon nüfusa hitap edecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *