Bulgaristan en çok Türkiye’ye ve ikinci sırada Ukrayna’ya ihracat yapıyor

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) 2022 yılına ait ilk verileri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği yıl, savunan ülke Sırbistan ve ABD’yi geride bırakarak, Bulgaristan’ın AB dışındaki ihracatı için en önemli ikinci hedef haline geldi.

Ülkemizin Ukrayna’ya ihracatı, 2021’de 794 milyon leva iken 2022’de 2249 milyar leva ile rekor seviyeye ulaşarak neredeyse üç katına çıktı. İlk sırada, önceki yıllarda olduğu gibi 5435 milyar leva tutarında maç ihracatında bulunduğumuz komşumuz Türkiye bulunuyor. 209 milyar leva ile Sırbistan ise AB dışındaki en önemli üçüncü ihracat pazarımız konumundadır.

NSİ tarafından kaydedilen Ukrayna ile ticaretimizde yaşanan patlama, barut değil, petrol kokuyor. Motor ve ısıtma için kullanılan akaryakıtlar olmak üzere en büyük paya sahip olan akaryakıtlar, Ukrayna’ya yapılan tüm ihracatın yarısından fazlasını oluşturuyor. Geçen yılın 11 ayına ait NSİ verilerine göre yalnızca nafta ihracatı 1,2 milyar levadan daha tutarındadır.  

Sonraki yerlerde ilaç ve tıbbi malzemeler, sıhhi ve hijyenik malzemeler ve gıda, özellikle pirinç, konserve, çikolata ürünleri yer alıyor.

Savaştan önce Bulgaristan’ın Ukrayna’ya ihracatının tablosu oldukça farklıydı. 2021 yılında ülkemizin Ukrayna’ya en çok ihraç ettiği ürünler listesinde gübreler, ilaç ürünleri, makineler ve elektroteknik ürünler ilk sıralarda (örneğin şohbenler 6-7. sıralardaydı) yer alıyor.

Kırcaalihaber

Read Previous

Premier Lig tarihinde Chelsea, stadında iftar vererek bir ilke imza atacak

Read Next

İklim krizi hem kuraklığı hem selleri artırıyor