“Bulgaristan ekonomisinin büyümesi gelecek üç yılda yavaşlayacak”

Dünya Bankası 2019 ocak ayı raporunda Bulgaristan ekonomisinin büyümesi gelecek üç yılda yavaşlayacağını açıkladı.

Dünya Bankası, 2019’da ticaret ilişkilerinde yaşanan gerginlikler ve uluslararası ticaretin azalması nedeniyle dünya ekonomisinin daha yavaş büyüyeceğini kaydettiği 2019 Ocak ayı raporunda, Bulgaristan ekonomisinin önümüzdeki üç yıl içinde büyümesini yavaşlatmaya devam edeceğini ve 2021 yılına kadar 2016’da yükseliş hızının dörtte birinden fazlasını kaybedeceğini belirtti. Beş yılın hiç birinde Bulgaristan’ın bu eğilimi tersine çeviremediği ve çeviremeyeceği kaydedildi. Ekonomik büyüme oranının 2018’de % 3’ten yeni yılda % 2,9’a ve 2020’de % 2,8’e gerileceği tahmin edilmektedir.

Bu aynı zamanda iki ülke arasındaki yaptırımlara ve karşı yaptırımlara yol açan ticaret özgürlüğü, korumacılık ve telif hakkı koruma hizmeti konusunda ciddi bir anlaşmazlık yaşayan ABD ve Çin için de geçerlidir. ABD ekonomisi, % 2,9’dan 2020 seçimlerinden önceki yılda % 2,5’e gerileyecek, Çin ekonomisi ise % 6,5’den % 6,2’ye gerileyecek. Devlet Başkanı Donald Trump’ın vergi reformunun etkisinin 2021’de tükenmesi ile ABD ekonomisinin büyüme oranı hızla % 1,6’ya düşecek, yani bu yıl beklenen yükseliş hızının neredeyse yarısı kadar düşecek. Bu zaman içinde Çin ekonomisi % 6 oranında büyüyecek, 1980-2010 dönemindeki gibi yılda ortalama % 10 büyüme olmasa da bu da iyi bir hız seviyesidir. Bu sonucun son yıllardaki Pekin’in daha düşük, fakat daha istikrarlı bir büyüme seviyesine geçmeye yönelik özel politikası sayesinde elde edilmesi bekleniyor.

1 Şubat 2019 itibariyle geçici olarak Dünya Bankası Başkanı görevini üstlenecek olan Dünya Bankası İcra Kurulu Başkanı Kristalina Georgieva yaptığı resmi açıklamada, “2018’in başında dünya ekonomisi tam kapasite çalışıyordu, ancak onu izleyen aylarda kapasitesini düşürdü ve önümüzdeki yıl durum daha da kötüleşebilir” dedi. “Karanlık Bulutlar” başlığını taşıyan Ocak ayı raporunda ilk net sinyallerin geçen yılın ortasında ortaya çıktığı dünya ekonomisinin yumuşak bir inişine dair uyarılar içermektedir.

Banka, Haziran ayında yayımladığı önceki Küresel Ekonomi Görünümü Raporu’ndaki Bulgaristan için gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) değerinde yüzde 0,5-0,6 düşüşle düzeltme yaptı. Yarım yıl sonra Dünya Bankası 2018’de ekonomik büyümenin % 3,8 değil, % 3,3 olmasını bekliyor. Bu demektir ki, analistelere göre 6 ayda Bulgaristan ekonomisi yükseliş hızının sekizde birini kaybetmiştir.

Bu yıl ve gelecek yıl için de ekonomik büyüme beklentileri düşük. 2019 yılında gecikme % 3,1 seviyesine devam edecek, gelecek yıl % 3 olacak ve 2021’de % 2,8’e düşecek. Bir karşılaştırma yapacak olursak Dünya Bankası verilerine göre 2016 yılında ekonomik büyüme oranı % 3,9 arttı.

Banka, bunun ana nedenlerinin Bulgaristan’ın ana ticaret ortağı olan Euro Bölgesi’nin ekonomik büyümesinin yavaşlamasının yanı sıra finansal sektördeki büyümeyi teşvik edici etkilerin zayıflaması ve işgücü eksikliğinin artması olduğuna işaret ediyor.

 

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Çipras’tan erken seçim sinyali

Read Next

Kosova’da soygunlar arttı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *