Bulgaristan Ekonomi Bakanı’ndan “Çin ile ticaret ortaklığı” açıklaması

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin Bulgaristan Büyükelçisi Dong Xiaojun arasındaki görüşmede, “Çin’in, dünya çapındaki ticaret ortaklarımız arasında ilk 10’da ve AB dışındaki ihracat noktalarımız arasında ikinci sırada yer alıyor” dedi.

Görüşme sırasında Bulgaristan’ın Pekin’deki Ticaret ve Ekonomi İşleri Ofisi’ni (STİV) yeniden açacağı açıklandı. Stoyanov, “Bulgaristan’ın ihracatı hala küçük bir ürün yelpazesiyle sınırlı ve biz bunu değiştirmek için hırsa ve ön koşullara sahibiz” diye vurguladı. Bakanın ifadesine göre, bu nedenle ülkemizin Pekin ve Şanghay’da olmak üzere iki ticaret temsilcisinin bulunmasına karar verildi. Stoyanov, “Bu, Bulgaristan’ın ihracatını desteklemek için bir başka adım, çünkü şirketler genellikle mesafe konusunda endişe duyuyor ve ilk temasları yerinde kuracak birine ihtiyaç duyuyor ve bu da STiV’in rolüdür” dedi.

Bakan, “Çinli bir şirket, 600 milyon avronun üzerinde bir yatırım için Bulgaristan’ı araştırıyor. Otomotiv endüstrisi ve metal işleme alanında da yatırım ilgisi var ve birkaç Çinli şirketle ileri düzey görüşmeler yapıyoruz” diye ekledi. Stoyanov’un ifadesine göre, ülkemizin Asyalı şirketlere sunacağı çok şey var ve karmaşık jeopolitik durum onların ilgisini artırıyor. Bakan, “Asya’dan şirketler AB tek pazarına anında erişim istiyor ve son aylarda yatırım ilgisinde bir artış oldu” dedi.

Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı’nın Çin Büyükelçiliği ile birlikte Bakanın ülkemizde faaliyet gösteren Çinli firmaların temsilcileriyle bir araya geleceği bir toplantı düzenlemesi de kararlaştırıldı. “Yatırımcılara Kahvaltı” formatında gerçekleşecek görüşmede iş dünyası temsilcilerinin Bulgaristan’da karşılaştıkları sorunları ve yeni yatırım planlarını paylaşmaları amaçlanacak.

Büyükelçi Dong Xiaojun, gelecek yıl Bulgaristan ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75. yıl dönümünü kutlayacaklarını vurguladı. Çinli diplomat, “Çok iyi ve güçlü bağlarımız var ve bunlara dayanarak ekonomik alanda çok daha fazlasını başarabiliriz”  diye vurguladı. Xiaojun, Bakana Pekin’deki AB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Merkez, AB ülkelerinin küçük ve orta ölçekli işletmelerine Çin pazarına girmeleri amacıyla yardım sağlıyor. Büyükelçi, bununla birlikte Çin Büyükelçiliği’nin Bulgaristan pazarına giren her Çin firmasını desteklemeye ve ülkemizin onlara sunabileceği fırsatları tanıtmaya çalıştığını vurguladı.

İkili ayrıca Bulgaristan ve Çinli şirketler arasındaki ortak proje fırsatlarını yaygınlaştırma ve yatırımları teşvik etme fırsatı olarak her iki ülkede düzenlenecek fuarlar ve forumlar hakkında da görüştü.

Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’da ana muhalefet, ülkenin savunma sanayisi için Türkiye’yi örnek gösterdi

Read Next

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölü sayısı 25’e yükseldi