Bulgaristan Ekonomi Bakanı: Türk yatırımcılar büyük projelere ilgi duyuyor

Bulgaristan Ekonomi Bakanı, “Türk yatırımcılar Bulgaristan’daki büyük altyapı projelerine ilgi duyuyor” dedi.

Bulgaristan Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski, “Türk yatırımcılar Bulgaristan’daki büyük altyapı projelerine ilgi duyuyor” dedi.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Lukarski, Bulgar ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,9 oranında bir büyüme kaydettiğini belirtti.

Lukarski, Bulgaristan’ı yatırım için elverişli bir yer olarak da nitelendirdi.

TL’deki düşüş Türkiye’nin Bulgaristan’a olan ihracatını olumlu etkiler

Türkiye’ye ile ilişkin açıklamalarda bulunan Lukarski, Türk Lirasının düşüşünün Bulgaristan’ın 6’ıncı en büyük ticaret ortağı olan Türkiye’nin Bulgaristan’a olan ihracatını olumlu, Bulgaristan’ın ise Türkiye’ye ihracatını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Türkiye’den çekilecek yatırımcıların bir bölümünün Bulgaristan’a yönelebileceğini belirten Lukarski, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de darbe girişiminin ardından yatırımcıların daha yoğun aktiviteleri ile ilgili duyumlar geliyor. Türk yatırımcılar Bulgaristan’daki büyük altyapı projelerine ilgi duyuyor.

Türkiye’deki durum her gün değiştiği için genelleme yapmaktan kaçınmamız gerek. Öte yandan Avrupa Birliği’nde (AB) en elverişli vergi sistemine sahip olduğunu göz önünde bulundurarak, komşu Türk işadamları ülkemizi Avrupa’ya yatırım için hareket noktası olarak görebilir.”

Bakan Lukarski, rezervasyon iptallerinin yaşandığı Türkiye’den çekilen turist akımının bir bölümünün Bulgaristan’a yönlendirilmesinin mümkün olduğunu savundu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Kosova’da terör saldırılarına karşı tedbirler artırıldı

Read Next

Hillary Clinton ABD’nin ilk kadın başkan adayı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *