Bulgaristan Ekonomi Bakanı Bogdanov, Bulgaristan’ın en büyük mısır işleme tesisini ziyaret etti

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Bogdan Bogdanov, ADM Razgrad EAD’e ait ülkemizin en büyük mısır işleme tesisini ziyaret etti.

Bakanın, Razgrad’daki (Hazargrad) fabrikanın müdürü Steve Matushak ile bir araya geldiği toplantıda şirketin ülkemizde kalkınma planları ve yapacağı yatırımlar görüşüldü.

Bogdanov, Bulgaristan’ı iş geliştirme için iyi bir yer olarak sundu ve yatırımcının gelecek planlarının uygulanmasında yardım ve desteğe hazır olduğunu ifade etti. Bakan, şirketin Bulgaristan’da bir geliştirme merkezi açmasını önerdi. Onun ifadesine göre, ülkemiz iyi eğitimli mühendisler ve yeterince iyi yetişmiş personel ve uzmanlara sahiptir.

Steve Matushak, “Sürdürülebilir üretime yatırım, şirketin hedefleri arasında yer alıyor” diye altını çizdi. Onun ifadesine göre, ülkemizin Schengen’e kabul edilmesi ülkemizdeki yatırımcılara ve işletmelere fayda sağlayacak. Fabrika müdürü, yönetim ekibinin bu aşamada enerji verimliliğine yönelik yatırımlara odaklandığını vurguladı. Görüşmede tesisin kendi kapasitelerini kurma olasılığı değerlendirildiği anlaşıldı.

Toplantıya Bulgaristan’daki Amerikan Ticaret Odası Genel Müdürü İvan Mihaylov ve Bulgaristan Telgraf Ajansı (BTA) Genel Müdürü Kiril Vılçev de katıldı.

Görüşmeler sırasında şirketin şu anda çoğu Razgrad ve Deliorman bölgesinden olmak üzere 380’den fazla kişiyi istihdam ettiği ortaya çıktı. Tesisin kapasitesinin ikiye katlandığı faaliyetin genişletilmesine yönelik son yatırım ise 2021 yılında tamamlanmış ve yaklaşık 200 milyon dolara mal olmuştur. Şirket, Güneydoğu Avrupa’da mısır nişastası üretiminde liderdir. ADM Razgrad EAD’nin ana pazarları Balkan ülkeleri olmakla birlikte üretilen ürünleri beş kıtaya ulaşan tüm dünya çapındadır.

Bakan Bogdanov, Razgrad Belediye Başkanı Denço Boyaciev ile de bir araya geldi. Bakan, “Şirketlerin yatırım ortamını iyileştirmek ve onlara ihtiyaç duydukları kaynakları sağlamak için ülke genelindeki işletmelerle aktif görüşmelere başladık. Dün Şumnu’daki işletmelerle görüştük, bugün Razgrad’dayız. Amacımız, diğer Bulgar şehirlerini ve ülkemizde yatırım yapan şirketleri ziyaret etmek ve yerel işletmelerden geri bildirim almaktır” diye belirtti.
Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Mescid-i Aksa hatibi Sabri Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının düşünce özgürlüğü olmadığını söyledi

Read Next

Elon Musk’ın, Twitter binasındaki logoyu “X” ile değiştirmesi tartışma yarattı