Bulgaristan Enerji Bakanı Aleksandır Nikolov, Capital gazetesi tarafından düzenlenen İş Dünyasının Hükümetle Yıllık Buluşma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Bulgaristan, bir enerji kaynağı olarak doğal gazı hidrojenle değiştirebilecek önde gelen ülkelerden biri olmak için tüm ön koşullara sahiptir” diye kaydetti. Foruma katılanlar, Ukrayna’daki savaşın Bulgaristan için ekonominin çeşitli sektörlerindeki sonuçlarını tartıştılar.

Bakan Nikolov’un ifadesine göre, Bulgaristan’da zaten teknolojik olarak doğal gazı hidrojenle değiştirebilecek şirketler var ve ülkemiz su kaynakları açısından da zengindir. Nikolov, “Bunlar, orta vadede yeni yakıt türünün daha geniş nüfuzunu destekleyen faktörlerdir. Buradaki sorun, üretim ve tüketimden çok ulaşımdadır” diye belirtti.

Bakan bu tahmini, Ukrayna’daki savaşın ardından Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmak için pan-Avrupa önlemleri bağlamında yaptı.

Nikolov, forumda katılımcılara ülkemizin tek bir kaynağa olan enerji bağımlılığını azaltma planının ana noktalarını vurguladı. Bakan, “Ülke olarak farklı alternatif tedarik yollarını kullanabileceğimiz bir konumda bulunuyoruz” diye altını çizdi. Nikolov’un ifadesine göre, altyapımız, sıvılaştırılmış doğal gaz tedariki konusunda da dahil olmak üzere tüm komşu ülkelerle ciddi bağlantı kurmamızı sağlıyor. Böylece Bulgaristan, bu yakıtı Yunanistan ve Türkiye dahil olmak üzere çeşitli destinasyonlardan alma imkanına sahiptir. Sıvılaştırılmış doğal gaz tedariki için nakliye maliyetleri yüksek olduğu için bu yönde belirli ekonomik kararların gerekçelendirilmesini zorlaştırır. Bu maliyetleri potansiyel olarak azaltmak için olası ortak tedarik konusunda Romanya ve Yunanistan ile görüşmeler sürüyor. Bakan, “Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptığım bazı toplantılar da sıvılaştırılmış doğal gaz satın alma olasılığıyla ilgiliydi” diye anımsattı.

Nikolov, Gazprom Export ile doğal gaz tedariki konusunda yıl sonuna kadar yürürlükte olan uzun vadeli sözleşmemizde şu anda herhangi bir ihlal bulunmadığını açıkladı. Ayrıca Bulgaristan’ın, büyük bir miktardan vazgeçmeye ilişkin ek protokol imzalamasına rağmen Azerbaycan ile yapılan anlaşmadan tam olarak yararlanmaya çalıştığını kaydeden Bakan, toplam 1 milyar metreküp doğal gazın ülkedeki iç tüketimin yaklaşık %30’unu karşıladığını söyledi.

Nikolov, “Uzun bir gecikmenin ardından hükümet, Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı boru hattı inşaatını tamamlamak için olağanüstü çaba gösteriyor” diye vurguladı. Bakan, bu altyapının önümüzdeki ısıtma sezonunda aktif olarak kullanılacağına olan güvenini dile getirdi.

Enerji Bakanı, forumun katılımcılarının önünde ülkenin gaz maliyetlerini optimize etmek ve enerji bağımsızlığını artırmak için tüm olası mekanizmaların araştırılmasının sürdüğünü vurguladı.

Kırcaalhaber

Önceki Haber

23 Nisan Türkiye’de coşkuyla kutlanıyor

Sonraki Haber

Rusya: Ukrayna’ya ait 11 askeri unsur yüksek hassasiyetli füzelerle vuruldu