Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından Arnavutluk Başbakanı Rama’ya kınama

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yayınlayarak Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un AB’ye üyelik süreçlerini tıkamasını sert ifadelerle eleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı kınadı.

Arnavutluk başbakanının açıklamalarını katı, sebepsiz ve incitici olarak nitelendiren açıklamada Rama, Avrupalı bir politikacıya yakışır bir dil kullanmaya davet edildi. Açıklamada Bulgaristan ve Arnavutluk halklarının ortak menfaatleri olduğu ve bunların Rama’nın yanlış hükümleri nedeniyle tehlikeye atılmaması gerektiği ifade edildi. Açıklamada Bulgaristan-Arnavutluk ilişkilerinin mevcut başbakanın “tuhaflıklarının esiri olmaması gerektiği” vurgulandı.

Açıklamaya cevap veren Rama, gerçek dostların doğruları söylemekten kaçınmayacağını vurgulayarak, “Ya vetoyu kaldırın ya da bana katlanın!” diye yazdı. Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ile ikili anlaşmazlıklarını iki NATO ülkesinin AB’ye üyelik sürecini rehine alarak çözmeye çalıştığını kaydeden Rama, gerçek dostların birbirine zarar vermeyeceğini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi eski başkanı Murat ülkenin AB süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu

Read Next

Fenerbahçe hazırlık maçında KF Tirana ile karşılaşacak