Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası taahhütlerini yerine getirmek ve Seçim Yasası uyarınca Bulgaristan’da 11 Temmuz 2021 tarihinde yapılması planlanan erken milletvekilleri genel seçimlerine uluslararası gözlemciler davet etti.

Viyana Daimi Misyonumuz, seçimlerin gözlemlenmesi için davete ilişkin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) katılımcı ülkeleri, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi ve AGİT Parlamenterler Meclisi’ne sözlü notalar gönderdi.

Davet, AGİT Daimi Konseyi’nin Viyana’daki toplantısında da duyuruldu. Strazburg Daimi Temsilciliğimiz aracılığıyla Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesine (PACE) ve İstanbul Başkonsolosluğumuz aracılığıyla Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesine (KEİPA) de davet gönderildi.

Dışişleri Bakanlığı, Merkez Seçim Komisyonuna (MSK) bu kuruluşlar tarafından aday gösterilen temsilcilerin uluslararası gözlemci olarak kayıt altına alınmasını önerecek. Seçimlerin uluslararası seçim gözlem heyeti tarafından gözlemlenmesi, hükümetin en önemli önceliği olan adil seçimler için ek bir garanti olacak.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

İstikamet üzere yaşanan bir ömür: Akif Emre

Sonraki Haber

Dünya genelinde 1 milyar 650 milyondan fazla doz Kovid-19 aşısı yapıldı