Bugün Cumhurbaşkanlığı konutunda Avrupa Kamu Hukuku Merkezi Müdürü Spiridon Flogaitis ile bir araya gelen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Sonuçlar alınan yolsuzluğa karşı etkin bir mücadele olmadan sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak mümkün değildir. Bulgaristan, hukukun üstünlüğü, adalet ve kurumsal yapılanma alanlarında Avrupa Kamu Hukuku Merkezi ile ortaklığını derinleştirecektir” diye kaydetti.

Toplantıya İçişleri Bakanı Boyko Raşkov’un yanı sıra Yunanistan Ulusal Şeffaflık Servisi Başkanı Angelos Binis de katıldılar.

Radev’in ifadesine göre, Bulgaristan, küresel yolsuzluk algısı sıralamasında kıskanılamayacak sırasını değiştirme iradesine sahip ve kara para aklama, yasa dışı sermaye ihracatı ve yurt dışında edinilen malların beyan edilmemesi ve diğer vergi kaçakçılığı türleriyle mücadelede verimliliği artırmak için hem AB üyesi ülkelerle hem de diğer ortaklarla bilgi alışverişini güçlendirecek.

Avrupa Kamu Hukuku Merkezi temsilcileri, örgütün devlet kurumlarının kapasitesini, adalet sistemini ve yolsuzlukla mücadeleyi güçlendirmek için dünya çapında 300’den fazla projesinin uygulandığını ve uzman bilgi birikimlerini ülkemizle paylaşmaya hazır olduklarını vurguladılar.

Toplantıya katılanlar, yolsuzluk, yasa dışı göç ve insan kaçakçılığı ile mücadelenin doğası gereği sınır ötesi karakteristiği bulunduğunu ve her bir ülkenin kurumları ile güvenlik servisleri arasında çok yakın işbirliği gerektirdiğini belirttiler. Onlar, ulaşım ve lojistik hizmetleri de dahil olmak üzere Avrupa’ya yönelik insan kaçakçılığı ve yasa dışı göçün etkin bir şekilde örgütlendiğini ve bunun için sadece sınır kontrollerinin değil, aynı zamanda kolluk kuvvetlerinin de sıkı örgütlenmesi ve koordinasyonunun da güçlendirilmesi gerektiğini kaydettiler.

Kırcaali Haber

Önceki Haber

Kosova asıllı diş hekimi Tunalıgil: Bu film Bosna’ya gönül borcumdur

Sonraki Haber

Kosova devlet erkanı cumhurbaşkanlığında bir araya geldi