Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’ın modernizasyonu ve şeffaf ve etkili yönetişime ilişkin projelerin sunumu sırasında, “Uyguladığımız sosyal ve ekonomik önlemler ne olursa olsun, yönetişim modeli değiştirilmezse bunların hiçbir etkisi olmayacak. İyileştirme ve sürdürülebilirlik planı, yalıtım, inşaat ve satın alımlar yoluyla finansman sağlama aracı olmamalı.” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Elbette önemli olmadıklarından değil, ancak bu plan sadece ekonomide değil, genel sosyal sistemin, beşeri sermayenin geliştirilmesi, Bulgaristan için stratejik zorlukların üstesinden gelmesi için büyük bir fırsat. Tekrar tekrar söyledim, hangi sosyal ve ekonomik modeli uygularsak, harcadığımız mali kaynaklar ne olursa olsun, hükümet modeli değiştirilmezse, hükümetin çalışmaları üzerindeki sivil kontrol güçlendirilene, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk için net mekanizmalar kurulana, devleti güçlendirene ve hem ulusal hem de Avrupa Birliği (AB) fonlarının suiistimalini durdurana kadar toplum için bir etkisi ve faydası olmayacağını tekrar tekrar söyledim. Bu yaz yaşanan süreçler ve protestoların güçlü enerjisi, onaylanan projelerin ödemelerinin başlayacağı 2023 yılına kadar bu yönde ilgili anayasal, yasal ve organizasyonel değişikliklerin yapılmasına yön vermeyi başarmış olacağımıza inanmak için bana neden veriyor, ancak bunun için gerekli teknolojik araçlara sahip olmayacağız” diye ekledi.

Radev, planın kamuoyunda tartışılması için sürelerin son derece kısa olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı, “Bir yandan tartışma süresi 29 Kasım’da sona erdi, diğer yandan plan nihayet Avrupa Komisyonu’na ta 30 Nisan’da sunulacak. Bu dönemde hükümet önemli projeler geliştirmeye başlayacak. Bunları değiştirme ve düzenleme fırsatı olacak ve bu kamuoyu tartışması olmadan yapılacak. Böyle bir gelişmede, hükümetin tamamen kendi planını dayatacağı açık. Nihai hedef, fonların hükümet tarafından belirlenen şekilde yönetilmesi” diye belirtti.

Radev’in ifadesine göre, toplumumuz bu planın Bulgaristan’ın ekonomik toparlanmasının ve ilerici gelişiminin gerçek bir motoru olma azmine ve kapasitesine sahip.

Cumhurbaşkanı, “Bildiğiniz gibi 29 Kasım’da Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Yeniden Yapılanması ve Sürdürülebilirlik Planı’nın kamuoyunda tartışma süresi sona erdi. Cumhurbaşkanlığı kurumu görüşünü sunmayı değil, belirli bir projeyi sunmayı seçti. Son derece kısa süreler ve belirli projeler hakkında gerekçe ve bilgi eksikliğine rağmen, birçok bilimsel, kamu ve meslek kuruluşun görüşlerini Bakanlar Kuruluna sunması olumlu bir şey.

Bu planı analiz etmeyeceğim, çünkü bu planın vizyonuyla ilgili belirsizlik, hedef belirleme ve planın uygulanması için gerekli adımların yanı sıra, üye devletlere yönelik Yeşil Plan için özellikle önemli olan Avrupa Komisyonu’nun tavsiyelerin uygulanması da dahil olmak üzere önemli alanlardaki eksiklikler konusunda açıklanan görüş ve fikirlere, olumlu değerlendirmelere ve eleştirilere katılıyorum. Tabii ki, fonların önemli faaliyetler ve yararlanıcılara yönelik akılcı olmayan dağılımına yönelik eleştirilere de katılıyorum” diye ekledi.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 246 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

Spasovski: Makedon dili ve Makedon kimliği kimsenin tartışmaya hakkı olmadığı konulardır