Bulgaristan Cumhuriyeti Diyaneti Başmüftülüğünde bir araya gelen Başmüftü Dr. Mustafa Haci ve Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’daki dini topluluklar arasında karşılıklı saygı ve hoşgörünün, ülkemizin kültürel geleneklerinin önemli bir parçası olduğu görüşü etrafında birleştiler.

Devlet Başkanı, Bulgaristan Müslümanları Olağan Milli Konferansı’nda yeniden Başmüftü seçilmesinden dolayı Dr. Haci’yi tebrik etti. Radev, Başmüftünün güven tazelemesinin, aynı zamanda Bulgaristan Müslümanlarının dini liderlerinin çalışmalarını olumlu değerlendirdiklerinin bir ifadesi olduğunu vurguladı.

Başmüftü, devlet kurumları ve dini kurumlar arasında iyi bir diyalogun vatandaşların kendileri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söyledi. Dr. Haci ayrıca Başmüftülük ile Bulgar Ortodoks Kilisesi arasındaki, her iki dini topluluğun temsilcileri tarafından çok olumlu değerlendirilen mükemmel diyaloğa da dikkat çekti.

Dr. Haci, Cumhurbaşkanlığı kurumunun Bulgaristan devleti tarafından Müslüman din görevlilerine maaş ödenmesi sorununun çözülmesine ve Bulgaristan Müslümanları üzerinde dış güçlerin etkilerinin önlenmesine yaptığı katkının altını çizdi.

Radev, Bulgaristan’da geleneksel İslam değerlerinin Başmüftülük tarafından korunmasının toplumun desteğini hak ettiğine dikkat çekti. Ayrıca radikal dini akımların Bulgaristan Müslümanlarının yaşamına nüfuz etmesine karşı başarılı mücadelede Müslüman din görevlilerinin rolünün yanı sıra Başmüftülüğün sorumlu tavrını vurguladı.

Dr. Haci ve Cumhurbaşkanı, Bulgaristan devletinin Müslüman din görevlilerinin eğitiminde daha iyi sosyal koşulların ve standartların sağlanmasında önemli bir role sahip olduğu görüşünde hemfikir oldular. Görüşmede Sofya’daki Yüksek İslam Enstitüsü’nün akreditasyon meselesi de ele alındı.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Filipçe: Haziran’da 190 bin Pfizer ve 500 bin Sinovak aşısı gelmeli

Sonraki Haber

Dünya Sağlık Örgütü Çin’in geliştirdiği Sinovac aşısının acil kullanımına onay verdi