Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, turizm sektörünü daha fazla aktif olmaya çağırdı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan Otel ve Restoran İşletmecileri Birliği’nin yıllık ödüllerinin takdim edildiği törende yaptığı selamlama konuşmasında, “Ülkenin ekonomik dönüşümü için özellikle Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında turizm endüstrisinin daha fazla aktif olması gerekiyor. Plan, turizm endüstrisi için de tamamen geçerli olan hızlandırılmış ekonomik dönüşüm ve dijitalleşmeden bahsediyor” diye kaydetti. Ödül töreninde Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova da hazır bulundu.

Dernek, 1996’dan beri otel işletmeciliği, otel ve restoran yönetimi, restoran işletmeciliği ve yatırım alanlarında elde edilen başarılardan dolayı ödüller veren turizm alanındaki ilk profesyonel kuruluştur.  

Radev, “Sağlık, ekonomi, enerji krizi ve siyasi belirsizliğin kombinasyonu her işletme için bir sınavdır” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, krizin turizmin gelişmesi için stratejik bir vizyon eksikliğini ortaya çıkardığına ve böyle bir vizyon olmadan Bulgaristan’ın hedeflediği turizmin gayri safi yurt içi hasıla içindeki payının yüzde 15’i eşiğini geçemeyeceğine dikkat çekti.

Radev, “Toplum ve devlet olarak turizm algımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Günümüzün dinamik dünyasında turizm sektörü, yatırım çekmek ve elde tutmak için çok önemli bir faktördür” dedi. Cumhurbaşkanının ifadesine göre, turizm aynı zamanda Bulgaristan tarihini anlatmanın, kültürün ve doğanın güzelliğini ortaya çıkarmanın ve milli azminin seviyesini göstermenin iyi bir yoludur.

Radev, “Rekabetçi, yenilikçi ve azimli ülkeler haritasında iyi konumlanmak istiyorsak, “Bulgaristan” markasını geliştirmeliyiz ve bu konuda turizm öncü rol oynuyor” diye vurguladı.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Yunanistan’daki STK’lerden uyarı: Ülkedeki sığınmacı ve mülteciler açlıkla karşı karşıya

Read Next

Taliban’dan kaçan Afganistan’ın ilk kadın pilotu, kariyerine Bulgaristan’da devam etmek istiyor