Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Sayıştay Başkanı Glavçev’i Geçici Başbakan Olarak Atadı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Sayıştay Başkanı Dimitar Glavçev’i geçici Başbakan olarak atayan ve kendisine geçici bir kabine kurma talimatı veren kararnameyi imzaladı.

Devlet Başkanı, kararnamenin bulunduğu dosyayı Dimitar Glavçev’e verirken şunları söyledi: “Anayasanın yeni metinlerinde bu konuda açıkça belirlenmiş bir süre olmamasına rağmen, Bulgaristan vatandaşlarının çoğunluğunun seçime katılımın artması, bir ya da iki hafta içinde iki kez sandığa gitmemek ve olağanüstü parlamento seçimleri ile Avrupa Parlamentosu seçimlerini birleştirerek tasarruf etmek yönündeki doğal arzusunu göz önünde bulundurarak bu görevin yedi gün içinde yerine getirilmesi gerektiğine inanıyorum.”

Devlet Başkanı, kabinenin kurulmasına ilişkin kararnamenin en geç önümüzdeki Cumartesi gününe kadar uygulanmasını ve parlamento gruplarını anayasal zorunluluk olan istişarelere davet etmesini beklediğini ifade etti.

Rumen Radev, potansiyel başbakan adaylarıyla yaptığı görüşmelerde sadece Sayıştay başkanının görevi kabul ettiğini vurguladı. Bu nedenle Radev’in sözleriyle, anayasanın Geçici Hükümet ile ilgili bölümünde yapılan son değişiklikler, temel hükümler dikkate alınmadan tamamen mekanik bir şekilde yapılmıştır ve son birkaç gün içinde yaşanan olaylar, değişikliklerin tutarsızlığını büyük ölçüde ortaya çıkarmıştır.

 Geçici başbakan adayı Dimitır Glavçev, bir hafta içinde cumhurbaşkanı tarafından verilen kararnameyi uygulama taahhüdünde bulunarak, ” Tüm siyasi güçlerden eşit derecede uzak, uzmanlardan oluşan, lekelenmemiş ve toplumda iyi bir imajı olan bir hükümet kadrosu sunacağım” dedi.

Kırcaalihaber

Read Previous

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim, Prizren ve Mamuşa’yı ziyaret etti

Read Next

Sırbistan’da Sancaklı siyasi ve dini liderler Belgrad Büyükelçiliği çatısı altında bir araya geldi