Olağanüstü NATO Zirvesi’nden sonra basına açıklamada bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Olağanüstü NATO Zirvesi, güvenliğimiz, Ukrayna’daki savaşın seyri ve ittifakın geleceği için son derece önemlidir. Saldırganlığı ve kabul edilemez savaşı kınamakta birleştik. İttifak, Ukrayna’yı desteklemek, saldırganlığı sona erdirmek ve Rusya’yı diplomasiye döndürmek, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek için acil eyleme ihtiyaç olduğunu kabul etmekte hiç bu kadar birlik olmamıştı” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı, “İttifakın yeni stratejik konsepti için, ittifakın emellerinin seviyesini artırma ve savunma harcamalarında keskin bir artışla ilgili önemli yönergelerin ana hatları da belirlendi” dedi ve bazı ülkelerin şimdiden somut rakamlar verdiğini de sözlerine ekledi. Radev, “Bu, yeni yetenekler ve daha fazla birlikte çalışabilirlik anlamına gelir. İttifak’ın caydırıcı ve savunma yeteneklerinin uzun vadeli adaptasyonuna sürdürülebilir bir geçiş sağlamak için ortak eğitim ve tatbikatları hızlandırmalı, durumsal farkındalığı artırmalı ve birlikte çalışmalıyız” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı, bazı ülkelerin savunma harcamalarını milli gelire oranını %2-3 oranında artırdığını ve bu oranın %4’e ulaşacağını söyledi.

Radev, Bulgaristan’ın, komşu ülkeleriyle akaryakıt tedarik boru hattı sisteminin İttifakın mali mekanizmaları yoluyla kurmaya yönelik aktif olarak çalışma gerekliliğine ilişkin görüşlerini NATO’ya sunduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı, “Farklılıklar yok. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin çağrısını da dinledik. Bu toplantının en büyük görevlerinden birinin, çatışmanın savaşan devletlerin sınırları dışında tırmanmasına izin vermek istemediğimizi açıkça belirtmek olduğuna dair makul bir değerlendirme var” dedi. Radev, “Her üye devletin NATO Antlaşması’nın 5. maddesine göre korunması ve NATO’nun Üçüncü Dünya Savaşı’na neden olmamak için hiçbir şekilde müdahale etmemesi gerektiği görüşü kesin olarak teyit edildi” diye vurguladı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Önceki Haber

Dzaferovic: AB’ye adaylık statüsü Bosna Hersek’teki duruma istikrar kazandırır

Sonraki Haber

Sırbistan: Kosova Başbakanı Kurti Sırplara saldırmaya karar verdi