Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bugün Merkez Seçim Komisyonu (MSK) yönetimiyle gerçekleştirdiği toplantıda yaklaşan erken genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin organizasyonunu görüştü.

Radev, “Bulgaristan vatandaşları önemli ölçüde seçim yorgunluğu yaşıyor. Ayrıca Halk Meclisinin Cumhurbaşkanlığı seçimi için mümkün olan en son tarihi belirlediğini de dikkate almalıyız. Hükümet kurma yetkisinin dün iade edilmesi, erken genel seçimlerinin tarihini belirleme konusunda esnek davranma imkanlarını da daraltıyor. Bu nedenle toplumda sık sık 2’si 1 arada seçimlerden giderek daha fazla bahsediliyor” diye kaydetti.

Seçimlere her zaman hazır olduklarını söyleyen MSK Başkanı Neykova, “MSK’nın çalışmalarını organize edebilmesi için seçimler arasında en az iki hafta olmalı, çünkü seçimler farklı günlerde olacaksa makineler yeniden ayarlanmalıdır. Seçimler 2’si 1 arada ya da farklı günlerde yapılsın yapılmasın MSK onları organize edecek” dedi. Neykova, “Seçimler 2’si 1 arada yapılırsa 1500-2000 oylama makinesi daha satın alınması gerekecek. Bundan başka seçim komisyonu üyelerinin ücreti 2’si 1 arada seçimlerde daha yüksek olacak” diye ekledi.

MSK temsilcileri, erken genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir arada yapılması durumunda bazı maliyetlerin optimize edileceğini ve lojistik hizmetlerin bir kerede yapılacağını belirttiler.

Cumhurbaşkanı, “2’si 1 arada seçimler mümkün, ancak yalnızca hükümet mali ve lojistik destek sağlarsa” diye özetledi.

Neykova, “Bir oylama makinesi ile iki tür seçimin yapılıp yapılamayacağı test edilmedi, ancak bu yapılacak. Makine ile oy kullanma hakkında bilgilendirme kampanyası bu sefer çok daha erken başlayacak. 11 Temmuz erken genel seçimleri için yeterli zamanımız olmadı” dedi.

Meclis kararıyla Cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihi 14 Kasım olarak belirlendi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Hırvatistan’dan Bosnalı devlet liderine istifa çağrısı

Sonraki Haber

Kalkandelen’deki yangında vefat edenlerin sayısı 14’e yükseldi