Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev,27 Ocak 2021 tarihinde kabul edilen Mekansal Planlama Yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısını veto ederek, bir kez daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Radev’in mekansal planlama, yatırım tasarımı ve inşaat alanında mevcut düzenlemeleri iyileştirme çabalarını desteklediği belirtildi. Bununla birlikte yeni hükümlerin, vatandaşların ve tüzel kişilerin haklarının kullanılmasını ve korunmasını yeterince garanti etmediği gibi genel kalkınma planlarına mahkemede itiraz etme olasılığı, hem zaman açısından hem de yetkili kuruluşlar çevresi açısından makul olmayan bir şekilde sınırlandırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Yeni düzenleme, belediyelerin sorumlu ve sosyal açıdan önemli görevi olan kamulaştırma işlemlerini, titiz, zamanında ve kamu yararına olacak şekilde yerine getireceğine dair yeterli garanti içermiyor. Bunun yerine çeşitli kuruluşların haklarını kısıtlamak için ön koşullar yaratıyor” denildi.

Radev, birinci ve ikinci tur oylamalar arasında sunulan bazı metin önerilerini de eleştiriyor. Cumhurbaşkanının ifadesine göre onlar hukuk devletinde yasama sürecini yönlendiren gereklilik, gerekçeli karar, öngörülebilirlik, açıklık, tutarlılık ve istikrar ilkelerine uymuyor.

Radev, veto kararının gerekçesinde şöyle diyor: “Bu tekliflerin nedenleri kıt ve belirsiz ve kamuoyunda tartışmaya veya uzman etki değerlendirmesine tabi tutulmamıştır. Öneriler, hükümet tarafından sunulan kanun tasarılarında önemli değişikliklere imkan veriyor, bu değişiklik önerileri Ulusal Meclis Genel Kurulunda yalnızca bir kez oylandı, bu da Anayasanın iki tur oylama yoluyla yasaları kabul etme şartına aykırı. Bu bağlamda, Ulusal Meclis komisyonlarının partilerin kanun teklifleri için son tarih sona erdiğinde sunulan tasarılarla ilgili görüş bildirmek için son tarihler belirlemeye çağırıyorum, böylece ilgili kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının sunulan teklifler hakkındaki görüşleri geçerli olacak şekilde ifade edilebilecek”.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Bulgaristan’da 280’e yakın aşılama noktası kurulacak

Sonraki Haber

Bulgaristan’ın AB bütçesine katkı payı artıyor