Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev: Kuzey Makedonya, AB’nin değerlerine saygı göstermeli

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Strasbourg’da bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi. İkili, Avrupa Birliği’nin (AB) komşu bölgelerindeki güvenlik ortamı ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa perspektifi hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Bulgaristan Devlet Başkanı, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ile ikili ilişkilerde tartışmaya sebep olan konuların çözüleceği aktif bir üst düzey ikili diyalog beklentisini dile getirdi.

Radev, güneybatı komşumuzun, tarih ders kitaplarında, devlet ve bilim kurumlarında, medya yayınlarında Bulgaristan’a yönelik nefret söylemini sona erdirmek, Bulgar kültürel ve tarihi mirasının tahrif edilmesini durdurmak ve özellikle Bulgar kimliğini açıkça ifade eden vatandaşlarının haklarının gözetilmesi için somut adımlar atarak Avrupa olgunluğu ve AB’nin değerlerine saygı göstermesi gerektiğine dikkat çekti.

Görüşmede ülkemizin 2011 yılında teknik olarak hazır hale geldiği Schengen Bölgesi’ne Bulgaristan’ın katılımı konusu da Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından gündeme getirildi.

İki Devlet Başkanı, Avrupa’ya yönelik göç baskısının artmasına neden olan komşu bölgelerdeki krizlere barışçıl ve sürdürülebilir bir çözüm arayışında AB’nin çok daha aktif olması gerektiği konusunda hemfikirdi.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Otobüs kazasında hayatını kaybeden 45 kişinin naaşı Üsküp’e vardı

Read Next

Bosna Hersek’te 7 savaş suçu şüphelisi gözaltına alındı