Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Kurumlar Vergisi Kanunu’nu veto etti

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Kurumlar Vergisi Kanunu’nda yapılan değişiklikleri veto ettiğini açıkladı. Basına yaptığı açıklamada Radev, bununla Parlamento’nun veto edilen kanunu yeniden görüşmesi için yeterli zamana sahip olacağını ve 2019 bütçesinin kabul edilmesini ertelenmemesini sağlayacağını belirtti.

7 Kasım 2018 tarihinde Meclis Genel Kurulu, Kurumlar Vergisi Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısını nihai olarak onayladı. Böylece bir dizi başka vergi kanunlarında da değişiklikler yapıldı. Değişiklikler, eski araba sahiplerinin daha yüksek vergi ödemesini öngörüyor. Dün Maliye Bakanı Vladislav Goranov, eski arabalar için ödenecek vergilerin 6 ile 10 leva arasında daha yüksek olacağını söyledi. Değişiklikler kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Radev, eski arabalarının vergilerinin artırılmasıyla ilgili eleştiride bulundu.

Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin, iktidardakilerin zorunlu trafik sigortası fiyatlarının artırılmasına yönelik önerileriyle ilgili görüşme teklifini kabul edip etmeyeceği sorusuna şöyle cevap verdi:” Birincisi, birisine bir şeyi açıklamak istiyorlarsa bunu Bulgaristan halkına açıklamalıdırlar. Anayasaya göre Cumhurbaşkanı, yasama sürecinin sonunda yer alıyor ve ben aktif olarak bunu yapıyorum” dedi ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nda yapılan değişikliklere itiraz ederek yeniden görüşülmesi için Meclise geri göndermesini buna dair örnek verdi.

Bu veto, Cumhurbaşkanı Radev’in on birinci veto kararıdır. Şimdiye kadar Meclis, sadece Radev’in Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanunu üzerindeki vetosunu kabul etti.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

Avrupa Parlamentosu’ndan, AB’de azınlıkların hakları için karar

Read Next

“Cumhurbaşkanından diyalogla ilgili rapor almaya ihtiyacım yok”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *