Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgar Müzik ve Dans Sanatçıları Birliği Başkanı Stanislav Poçekanski ile yaptığı görüşmede tüm sanatçıların bu zor zamanlarında sadece izleyicilerinin değil devletin de desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, ”Kültür işçileri, toplumu birleştiren manevi gücün güçlendirilmesine önemli katkıda bulunmaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Radev ve Poçekanski, salgın krizini ve ilk önce bu alanı etkileyen salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalar bağlamında kültür alanındaki güncel meseleleri ele aldı.

Bulgar Müzik ve Dans Sanatçıları Birliği, müzik ve sahne sanatları toplu iş sözleşmesinin bu yıl 6 Haziran’da sona ermesi ve yeni bir sözleşmeye ilişkin hazırlıkların gecikmesinden dolayı sanatçı, teknik ve idari ekiplerin çalışma haklarını kaybetme riskinin olduğu endişesini dile getirdi.

Poçekanski, ”Mevcut sözleşmenin süresi dolunca otomatik olarak yenilenemez ve sona erer ve bu durum savunmasız gruplardan sanatçıları, özellikle emekli olmak üzere olanları imtihana tabi tutacaktır” diye izah etti.

Bulgar Müzik ve Dans Sanatçıları Birliği Başkanı, ayrıca Kültür Bakanlığı’nın kültür alanında kriz karşıtı önlemlerin ele alınması üzere Kültür Üçlü İşbirliği Konseyi’nin toplantıya çağrılması talebine yanıt vermediğini açıkladı.

Radev, ”Kültür işçileri, edinilmiş çalışma haklarından mahrum edilmemelidir” diye kaydetti ve özellikle mevcut krizde yeni bir toplu iş sözleşmesinin bulunmamasının Bulgar sanatçılarının karşılaştığı zor durumu derinleştireceğini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanının ifadesine göre, koronavirüsün neden olduğu krizin daha başlangıcında birçok ülke, etkilenen sanatçılara yardımcı olmak için somut ve ayrıntılı önlemlerle hızlı ve yeterli bir şekilde yanıt vermiştir. Radev,”Bulgar sanatçılara daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor, kaybedilen işlerin geri kazanılması zor” diye ifade etti.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Bakan Kasapoğlu: Kosova’daki gençler inanıyoruz ki sizler bu şanlı emanete güzel şekilde sahip çıkacaksınız

Sonraki Haber

Kosova’da vaka sayısı 1000’i aştı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen − 9 =