Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, dün (08.06.2021) gerçekleştirilen Üç Deniz Girişimi – Birlik, Yenilikler, Bağlantı Konferansı açılışında yaptığı konuşmada, “Bölgedeki ülkeler, bizim çok benzer tarihsel, sosyal ve ekonomik gidişata sahip 12 ülke olduğumuza karar verme bilgeliğine sahip olduğunu gösterdi. Güçlerimizi birleştirirsek gelişimimizde çok daha büyük başarı elde ederiz” diye kaydetti.

Foruma ulaşım sektöründen uzmanlar katıldı.

Radev, “Üç Deniz Girişimi, ulaşım, enerji ve dijitalleşme alanında çok daha iyi bağlanabilirlik yoluyla daha yüksek oranda ekonomik büyüme ve bölgesel işbirliği için etkili bir araç. Siyasi konuşma yetmez, somut pratik eylemlere ihtiyacımız var, bu yüzden yatırım fonu ortaya çıktı” dedi.

Cumhurbaşkanının ifadesine göre, Japonya, Güney Kore, İngiltere ve Katar Bulgaristan’a yatırım yapmakla ilgileniyor.

Radev, “Bulgaristan, girişimin coğrafi kapsamının ve zaman ufkunun ötesine baktı, gelecek perspektifinden bakıyoruz – ülkeler arası bağlantıda çözümler bulmaya yönelik akıllı bir yaklaşım söz konusu. Sofya’da yapılacak zirve toplantısında ülkelerin eğitim, yenilikçi, araştırma kuruluşları ağının kurulması konusunda bir anlaşma imzalanması bekleniyor” diye ekledi.

Konferansın katılımcıları, Üç Deniz Girişimi’nin sağladığı ekonomik fırsatları ve Bulgaristan’ın girişimin gelişimine katkısını tartıştı.

Tartışma toplantısının ana başlıkları arasında yatırım ortamını ve iş ortamını iyileştirme fırsatları vardı. Forumda Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Violeta Komitova ve Ulaşım, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Baknı Georgi Todorov da yer aldı.

Üç Deniz Girişimi Baltık Denizi, Adriyatik Denizi ve Karadeniz arasında konumlanan 12 ülkeyi kapsıyor. Bu yıl Bulgaristan, Üç Deniz Girişimi Dönem Başkanlığını yapıyor.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

20 Yaş Altı Balkan Atletizm Şampiyonası, İstanbul’da düzenlenecek

Sonraki Haber

Kosova’da nüfus sayımı gelecek yıla ertelenebilir