Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, hükümeti AB Konseyi Başkanlığı için övdü

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Avrupa İşleri Komiteleri Konferansı Genel Kurulunda konuşan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Batı Balkan ülkelerine AB perspektifi vermezsek, er ya da geç onlar AB’ye Balkan perspektifi verecektir” diye kaydetti.

Radev, şunları söyledi: ”Bulgaristan hükümeti, çok zor bir konu seçerek, cesaret gösterdi. Çok hassas bir bölge – hiç bir başarı garantisi yoktur. Ama birileri sorumluluğu üstlenmesi, sorunları ortaya atması, tartışmaları başlatması ve harekete geçmesi gerekiyordu”.

Radev’in ifadelerine göre Bulgaristan hükümeti, İran ile yapılan nükleer anlaşma, ticaret savaşı, Hareketlilik Paketi’nin yarattığı çok yıkıcı bir ortamda Batı Balkanlara yeniden odaklanmayı sağlayarak, tutarlılık gösterdi.

Radev, “Birçok yıkıcı faktöre rağmen Bulgaristan hükümeti, sürdürülebilirlik ve örgütsel becerileri sergiledi ve dürüst ve açık bir diyalog ortamı geliştirerek, Avrupa’nın gündemini yönetmeyi başardı. Sonuç olarak 1 Ocak’tan itibaren Bulgaristan, Avrupa gündeminde birinci sırada yer alan birçok önemli konuda üye devletler ve AB kurumları arasında geniş bir fikir birliği sağlamayı başardı” diye kaydetti.

Devlet Başkanı, ülkemizin birçok önemli dosya üzerinde çalışmaları tamamladığını belirtti. Radev,” Tabii ki, herhangi bir dönem başkanlıkta olduğu gibi, uzlaşma sağlayamadığımız bazı problemler vardı, ancak diğer birçok konuda anlaşma sağlamayı başardık” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı,”Avrupa projesinin güçlü bir destekçisi olan Bulgaristan hükümeti, güvenlik, sosyal güvenlik sektörü, AB pazarı için gerekli bir çerçeve olan dijital tek pazarı, rekabet edebilirlik ve Brexit’i örnek gösterirsek eğer, birçok farklı yönde ilerlemek için büyük çabalar göstermiş ve başarmıştır. Geleneksel ve yeni politikalar arasında bir denge arayarak, gelecekteki AB bütçesi hakkında bir ön diyaloğa başladık” diye belirtti.

Devlet Başkanı’nın ifadelerine göre değerlerimizin ve ilkelerimizin temel taşı olduğu uyum politikası böyledir. Radev,” AB gündeminde ilerleme kaydetmek ve herhangi bir AB girişiminin başarısını sağlamak için üye ülkeler arasındaki uyuşmanın önemli rolünü savunmaya devam ediyoruz” dedi.

Devlet Başkanı, birliğin etkili çözümler elde etmede belirleyici bir faktör olduğuna ve başkanlığımızın başarısının anahtarı olduğuna kanaat getirdi.

Radev, AB Konseyi Dönem Başkanlığı sloganının, Bulgaristan Parlamentosu binasına yerleştirilen ve kendi deyimiyle Bulgar ulusal felsefesini yansıtan “Birlikten güç doğar” sloganı olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı, konuşmasının sonunda şunları belirtti: ”Tüm AB üyesi devletlerin parlamentolarından gelen milletvekillerin 55. doğum günümü kutlayacaklarını hiçbir zaman hayal ve tasavvur bile etmemiştim”.

Kircaalihaber

Read Previous

74 şuta sadece iki gol

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Ronaldo mu Messi mi?” sorusuna cevap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *