Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, HÖH temsilcileriyle hükümet kurmaya yönelik istişare yaptı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in 2 Ekim’de yapılan erken genel seçimlerinin ardından yeni bir hükümet kurma görevini devretmek için 48. Dönemi Halk Meclisinde yer alan parti gruplarıyla istişareleri devam ediyor. Radev, bugün Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda Mecliste üçüncü büyük parti grubunu oluşturan, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) temsilcileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı, HÖH temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda şunları kaydetti: “Vatandaşlar, sorunlarının ertelenmesini değil, hızlı ve etkili bir şekilde çözülmesini bekliyor. Uzun vadeli bir ufka sahip kararlı reformlar gerçekleştirmeye yönelik siyasi sorumluluk alabilen, Meclis çoğunluğu tarafından desteklenen düzenli bir hükümete ihtiyaç var”.

Radev, “48. Dönem Halk Meclisinin önünde net bir zaman ufkunun olmaması, çalışmalarını zorlaştırıyor” diye belirtti ve Mecliste yasaların ve kararların prosedürlerden önce geldiği makul, dengeli ve yapıcı bir diyalog çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı, gelecek yıl için devlet bütçesinin kabul edilmesi gerektiğini bir kez daha vurguladı ve ülkenin bütçe yasasının sonucu belirsiz bir seçim platformu haline gelmeyeceğine dair net bir garanti verilmesini istedi.

Devlet Başkanı, gündemdeki acilen alınması gereken kararlar arasında yargı reformunu öne çıkararak, Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu ve onaylanmak üzere Meclise sunulan sekiz adet F-16 savaş uçağı daha satın alınmasına yönelik yatırım harcamalarına ilişkin proje teklifinin ciddi bir şekilde tartışılması çağrısında bulundu.

Devlet Başkanı, HÖH’ün geniş bir parlamento deneyimine sahip olduğunu hatırlatarak, partinin sürdürülebilir bir Meclis çoğunluğunu destekleyeceği politika ve fikirleri öğrenmek istedi. Radev, HÖH temsilcilerine teknokrat bir hükümet kurma fikri ve bununla ilgili siyasi sorumluluk hakkında sorular sordu.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’den İpek’teki şiddet olayına tepki

Read Next

Bosna Hersek’teki Avrupa Birliği Barış Gücü Misyonu’nun görev süresi 1 yıl uzatıldı