Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Birleşik Arap Emirlikleri’ne resmi ziyarette bulunuyor

1 ve 2 Eylül tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) resmi ziyarette bulunmak üzere Abu Dabi’ye giden Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, basına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri ile enerji, yüksek teknolojiler, yenilikler, ulaşım ve diğer ortak ilgi alanlarında somut sonuçlara yol açacak çok daha aktif bir ikili diyalog kurma arzusuna sahiptir” dedi. 

Tören kıtası ile karşılanan Radev, Bulgaristan Cumhuriyeti ile ikili ilişkileri de koordine eden Devlet Bakanı Ahmed Ali Al Saye ile bir çalışma toplantısı düzenledi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı’nın ziyareti, bugün Radev’i Abu Dabi’deki Kasr El Vatan  Sarayı’nda resmi bir törenle karşılayacak olan BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın daveti üzerine gerçekleştiriliyor. İkilinin baş başa görüşmesinin ardından Bulgaristan ve BAE’nin resmi heyetleri arasında görüşmeler yapılacak.

İki Devlet Başkanının huzurunda Bulgaristan ile BAE Arasında bir Stratejik Ortaklık Mutabakat Zaptı imzalanacak. Anlaşmanın amacı, ekonomi, ticaret, yatırım, turizm, eğitim, dijital teknolojiler, kültür, gençlik ve spor dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda iş birliğinin geliştirilmesini teşvik etmektir.

Abu Dabi’deki Kasr El Vatan Sarayı’nda turizm, tarım, eğitim, kültür alanlarında ikili mutabakat zaptlarının yanı sıra Bulgaristan Telgraf Ajansı (BTA) ile BAE’nin resmi haber ajansı Emirlikler Haber Ajansı (WAM) arasında haber alışverişi ve iş birliği için bir Mutabakat Zaptı imzalanacak. İki ülke ayrıca Bulgaristan ve BAE hükümetleri arasında yatırımların teşviki ve karşılıklı korunması için bir anlaşmaya varmaya çalışıyor.

Radev, Abu Dabi’de yüksek teknolojili üretim ve inovasyon, ulaşım, bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, savunma sanayii alanlarında faaliyet gösteren her iki ülkeden şirket temsilcilerinin yer alacağı bir iş forumunun açılış konuşmasını yapacak.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Holoğlu, Arnavutluk’ta temaslarda bulundu

Read Next

Hırvatistan’ı bu yıl 15 milyon turist ziyaret etti