Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile çevrim içi görüştü

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile video konferans yöntemiyle bir araya geldiği görüşmede, “Yüksek elektrik ve gaz fiyatları nedeniyle yaşanan krizden dolayı küçük ve orta ölçekli işletmelerin AB düzeyinde etkin bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. Koruma önlemleri alınmazsa, üye devletlerin sosyal sistemlerine ve AB’nin bütünlüğüne yönelik bir risk vardır” diye kaydetti.

Görüşme, 16 Aralık’ta Brüksel’de yapılacak olan Avrupa Konseyi olağan toplantısına hazırlık amacıyla Charles Michel’in girişimiyle yapıldı. AB Konseyi Başkanı, yaklaşan toplantının ve AB- Doğu Ortaklığı Zirvesi’nin gündemindeki konular hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’ın bugün itibariyle işletmeleri ve tüketicileri korumaya yönelik politikaların uygulanmasını kolaylaştıracak olağan bir hükümete sahip olduğuna dikkat çekti. Radev, geçici hükümetin çabalarını, krizi azaltmak için yasal önlemler almak için işleyen bir parlamento olmadan karmaşık bir durumda işletmelere yardım etmeye odakladığını söyledi. İki aydır devam eden programın işletmelere tükettikleri her megavat saat elektrik için 55 avro tutarında doğrudan elektrik tüketim desteği sağladığını belirtti.

Radev, elektrik ve gaz piyasalarında spekülasyon yapma girişimleri varsa, bunlara AB düzeyinde karşı koymak için önlemler alınması gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı, ”Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki doğal gaz enterkonnektörünün inşası, sadece bölgede değil, Avrupa’da da enerji güvenliğine katkı sağlayacak” dedi.

Radev, “Nükleer enerji, geçiş enerji türü olarak sınıflandırılmadan “yeşil” olarak kabul edilmeli, çünkü böyle bir yaklaşım bu sektöre daha fazla yatırım yapılmasını engelleyecek” diye kaydetti.

Görüşmede tartışılan konular arasında koronavirüsün yayılmasına karşı mücadele, göçmen baskısı, AB’nin dış politikasının bazı yönleri, AB güvenliği ve savunması yer aldı.

Kircaalihaber

Read Previous

AB: Türkiye ile ortak çıkar alanlarında iş birliği yapmaya kararlıyız

Read Next

Karadağ’da anket: Ülkedeki Karadağlı, Sırp ve Boşnak oranı açıklandı