Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, COVID-19 ile mücadeleye adanmış Uluslararası Sanal Donör Konferansı sırasında, “Bulgaristan, COVID-19 aşısının oluşturulması ve küresel uygulaması için 100 b’n Avro ile destekte bulunuyor” diye belirtildi.

Başbakan Borisov “İkinci Dünya Savaş’ndan sonra dünyanın bilmediği bir durumda, bir salgındayız. Sağlık sistemlerimiz test ediliyor, binlerce insan maalesef hayatını kaybetti. Bu boyutta bir kriz güçlü, eşgüdümlü, geniş tabanlı ve tutarlı bir küresel tepki gerektirir” dedi.

Konferans, Avrupa Komisyonu Başkanının girişimiyle COVID-19 salgınıyla mücadele için finansman sağlanması için yapılıyor.

Bulgaristan, Birleşmiş Milletlerin ve şu anda faaliyet gösteren tüm uluslararası kurumların çalışmalarını desteklemektedir.

Borisov’un uluslararası konferansta yapmış olduğu konuşmasında “Her gün, COVID-19’a karşı aşı gelişiminde ve ilaç bulmak için tıbbi ekiplerin, laboratuvar teknisyenlerinin çalışmalarını destekliyoruz” dedi.

Başbakan Borisov, aktif olarak çalışan ve yeni virüsle mücadeleye yardımcı olmak için girişime katılan tüm AB komisyoncularını, devlet ve hükümet başkanlarını tebrik etti.

Borisov, Avrupa Birliği’nin koruyucu giysiler, gözlükler, maskeler ve ihtiyaç olan her şey, testler, solunum cihazları ile stoklanması ve bundan da bir ders çıkartması çağırısında bulundu.

 

 

Kaynak: Kırcaali Haber

Önceki Haber

Yunanistan’da vaka sayısı 2.663’e ulaştı

Sonraki Haber

AB-Batı Balkanlar Zirvesi, video konferans yoluyla yapıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 + 2 =