Bulgaristan, Birleşmiş Milletler Küresel Göç Paktına katılmayacak

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Başkanı Tsvetan Tsvetanov, Başbakanlık binasında koalisyon hükümetini oluşturan GERB ve üç partiden oluşan koalisyon ortağı, ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatanseverler Birliği (OP) yöneticileri arasında yapılan görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, ”Bulgaristan hükümeti Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Göç Paktı’na destek vermeyecek ve katılmayacaktır” diye açıkladı.

Tsvetanov, BM Küresel Göç Paktı’nı görüşmek üzere bu çarşamba günü Parlamento’daki iç ve dış politika komisyonlarının ortak toplantısının planlandığını açıkladı. GERB Meclis Grubu Başkanı, Bulgaristan hükümetinin BM Küresel Göç Paktı’na destek vermeyeceğini ve katılmayacağını söyledi.

Akaryakıt zammına karşı protesto gösterileri konusuyla ilgili Tsvetanov, protestoların demokrasinin bir parçası olduğunu kaydetti. Tsvetanov, herkesin fikrini dile getirme özgürlüğüne sahip olduğunu, ancak ülkenin kanunlarını çiğnememeye dikkat etmesi gerektiğini belirtti. GERB Meclis Grubu Başkanı’nın ifadelerine göre akaryakıt zammından hükümet değil, Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) sorumludur.

Tsvetanov, Bulgaristan vatandaşlarının devlette istikrar veya siyasi stres, kriz ve kaos isteyip istemediklerine karar verecek kadar yeterli derecede akıllı olduklarına inanıyor. Başbakan Yardımcısı ve Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe Genel Başkanı Valeri Simeonov’un istifası konusunun toplantıda ele alınmadığını ifade etti.

GERB Meclis Grubu Başkanı, “Hükümet programında öngörülen bütün politikalara titizlikle uyuluyor” diye kanaat getirdi ve hükümette yer alan partilerin seçimleri bulundukları vaatler sayesinde kazandıklarını sözlerine ekledi. Hiçbir konuda taviz verilmedi” diye keskin bir tonla konuştu.

İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) partisinden Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili Angel Cambazki, Koalisyon Kurulu toplantısında alınan Bulgaristan hükümetinin BM Küresel Göç Paktı’na destek vermemesi ve katılmamasına ilişkin karardan memnun olduğunu ifade etti.

Cambazki’nin ifadelerine göre bu pakta katılmak milli çıkarları tehdit edebilirdi ve bugünkü karar Bulgaristan’ın geleceği açısından oldukça iyi bir karardır.
Toplantıdan sonra Maliye Bakanı Vladislav Goranov, havayı kirleten daha eski otomobiller için yılda ödenecek vergi tutarının şimdikinden 6 ile 10 leva arasında daha yüksek bir tutar olacağını kaydetti.

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’da konut fiyatları artıyor

Read Next

Türkiye ve Kosova Dışişleri Bakanları bir araya geldi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *