Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Mikrobiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Penka Petrova, Radyo Sofya’ya verdiği röportajda, “Prof. Andrey Çorbanov’un başkanlığındaki BAN Mikrobiyoloji Enstitüsü İmmünoloji Bölümü’nde Bulgar yapımı koronavirüs (Kovid-19) aşısı geliştiriliyor. İlk prototip geçen kıştan itibaren hazır. Aşı şu anda laboratuvar hayvanları üzerinde immünojenite, güvenlik ve etkinlik açısından test ediliyor” diye kaydetti.

İkinci prototip aşı geliştirme çalışmalarında birinci aşama devam ediyor.

Prof. Petrova, “Aşının tüm niteliklerini kanıtlayabildiğimizde insanlar üzerinde faz 1, 2 ve 3 klinik araştırmalar yürütmesi için büyük bir ilaç şirketi ile anlaşmaya çalışacağız” diye ekledi.

Her iki aşı prototipi, halihazırda kullanım için onaylanmış bilinen aşılara kıyasla farklı bir ilkeye dayanmakta. Bulgar aşısı başarılı olursa, koronavirüsün yeni ortaya çıkan varyantlarına karşı da kullanılabilecek. Prototip aşılar 4 derecede bile stabil kalacak. Sprey şeklinde uygulanması yönünde de çalışılacak.

Avrupa Birliği (AB) kurumlarının AstraZeneca aşısına ilişkin eylemlerinin oldukça koordineli olmadığını söyleyen bilim insanı, “Ben AstraZeneca aşısı ile aşı oldum ve yan etki yok. Yan etkiler aşırı kilolu, sigara içen ve doğum kontrol hapları kullanan genç kadınlarda görüldü. Bu konuda çok küçük bir grup insan endişeli olabilir” dedi.

Mikrobiyoloğun kişisel izlenimlerine göre, bu aşının yan etkileri yaşlılarda daha nadir görülüyor.

Kosovaport

Önceki Haber

BM Güvenlik Konseyi, Kosova raporunu görüşecek

Sonraki Haber

Bosna Hersek’in bağımsızlık mücadelesinin önemli isimlerinden Jovan Divjak toprağa verildi