Bulgaristan Başsavcılığı otobüs kazası ile ilgili yeni bilgiler paylaştı

Bulgaristan Devlet Savcılığı, İstanbul’dan Üsküp’e doğru yola çıkan ve Bulgaristan’da meydana gelen otobüs kazasında hayatını kaybedenlerle ilgili yeni bilgiler açıkladı.

Bulgaristan Cumhuriyeti Devlet Savcılığı bugün düzenlediği basın toplantısında, korkunç trafik kazasında hayatını kaybedenlerin boğularak vefat ettiğini bildirdi.

Bulgaristan Ulusal Soruşturma Servisi Müdürü Borislav Sarafov, vefat edenlerin ciğerlerinde duman izleri bulunduğunu söyledi.

İlk bilgilere göre kaza nedeninin otoyoldaki uygunsuz işaretler tarafından ağırlaştırılan bir insan hatası olduğunu gösterdiğini belirten Sarafov, otobüs şoförünün çarptığı bariyerin sadece olay yerinde gereksiz olmakla kalmadığını aynı zamanda tehlikeli de olduğunu ifade etti.

Sarafov, “Herhangi bir patlama olmadı ama çevredekiler çarpmanın sesini duydular, otobüsün sağ taraftaki bariyere kuvvetli çarpmasının, az önce de söylediğim orada yeri olmayan bariyere çarpma sesini duydular. Patlama olmadı.” diye konuştu.

Sarafov şu ana kadar iki tanığın, yani kaza anında otobüste uyanık olan yolcuların sorgulandığını da sözlerine ekledi.

Medyada 15 – 20 görgü tanığı olduğunu konuşulduğunu ancak görgü tanığı olmadığını kaydeden Sarafov, “Kazadan sağ kurtulanlar dışında hiçbir görgü tanığını sorgulamadık. Spekülasyon olmamasını ve profesyonelce rapor edilmesini rica ediyorum. Tanık yok. Önce otobüsteki iki yolcunun uyanık olup olmadığı sorgulandı ve doğru ve objektif bilgi verildi. Birbirlerinden ayrı sorgulanırlar ve olayın aynı versiyonlarını anlatırlar. Hayatta kalan iki kişi daha sorgulanıyor.” ifadelerini kullandı.

Vefat edenlerin üzerindeki otopsilerin sona erdiği bilgisini paylaşan Sarafov, “Otopsiler bitti ve herkesin trafik kazası yaralanmalarından değil boğularak öldüğünü gösteriyor. Yangın sırasında hayattaydılar. En iyi oto-teknik uzmanları göreve alındı ​​ve yangının yoğunluğu için bir yangın analizi yapılıyor. Otobüsün neden yoldan saptığı ve trajediye neyin yol açtığı konusunda inceleme yapılacak. Yakıt bidonlarının olduğu versiyonlar var. Bu versiyon bizim tarafımızdan reddedildi. 3 bidon bulundu, ancak otobüsün kullandığı yağ kalıntıları var ve yangın bunlardan çıkmadı. Normal olanlardan başka yakıt bidonları yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Otobüse olası bir terör saldırısı versiyonunu reddeden ve kazanın nedenlerinin bir kısmının otoyoldaki kötü işaretler olduğunu söyleyen Sarafov, “Kötü işaretlenmiş yol işaretleri olduğunu ve otobüsün bariyere çarptığını görüyoruz ki bu hem kullanışlı değil, hem de trafik için tehlikeli.” şeklinde konuştu.

– Otobüs Kazası

Kaza, salı günü İstanbul’dan Üsküp’e giden otobüsün Bulgaristan’daki “Struma” karayolunda alev alması sonucu meydana geldi. Kazada 12’si çocuk 46 kişi hayatını kaybetti ve 7 kişi kazadan yaralı olarak kurtuldu.

Soruşturma makamlarının yürüttüğü ve mağdurların kimliklerinin tespit edildiği soruşturmanın yedi gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Read Previous

Zaev’in istifası yarın SDSM Merkez Kurulu’nda görüşülecek

Read Next

Sivas Cumhuriyet Üniversitesine Gana, Moldova ve Bosna Hersek’ten ziyaretler