Bulgaristan Başmüftülüğü, Ukrayna’da savaşın sona ermesi çağrısı yaptı

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü, Ukrayna’da savaşın sona ermesi çağrısında bulunduğu bir açıklama yayımladı.

Başmüftülüğünden yapilan açıklama şöyledir: “Savaş, şiddetin ve saldırganlığın en yüksek derecesinin ifadesidir. Bir haftadır Avrupa’nın kucağında 21. yüzyıl Avrupa uygarlığı için kabul edilemez bir savaşa ve muharebelere tanık oluyoruz. Bulgaristan Başmüftülüğü, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı savaşı konusunda çok endişelidir. Hiçbir biçimde ve herhangi bir ulusa veya devlete karşı saldırganlık teşvik edilemez veya haklı gösterilemez. Başmüftülüğün uluslararası arenada izlediği politika, İslam’ın değerlerinden sapmadan barış ve huzurun korunmasına yöneliktir.

Bu şekilde Kur’an-ı Kerim’de geçen tearuf ilkesinin hikmetine bağlı kalırız. Bu ilke insanlara insanlığın ortak iyiliği için birlikte savaşmalarını emreder.

Çoğu ayet-i kerimede şöyle buyurulur: “Eğer onlar sizden uzak durur, sizinle savaşmayıp size barış teklif ederlerse; Allah, onlara saldırmak için size bir yol (yetki) vermemiştir” (Nisa Suresi 90. Ayeti Meali)

“İşte bundan dolayı İsrâiloğulları’na şöyle yazmıştık: “Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur”. (Maide Suresi 32. Ayeti Meali)

“Eğer barışa yanaşırlarsa sen de yanaş ve Allah’a güven; O her şeyi işitendir ve bilendir”. (Enfal Suresi 61. Ayeti Meali)

Bu ayetler, İslam’da çeşitli topluluklar arasındaki temel ilişkilerin barışı korumayı amaçladığını göstermektedir. Savaşı yeryüzünden yok etmek için oluşturulan Birleşmiş Milletler Şartı’nın ilk cümlesi şöyle diyor: “Biz Birleşmiş Milletler halkları: Bir insan yaşamı içinde iki kez insanlığa tarif olunmaz acılar getiren savaş felaketinden gelecek kuşakları korumaya kararlıyız…” Ama ne yazık ki bugün yine savaşa tanık oluyoruz. Bulgaristan Başmüftülüğü, Ukrayna’da savaşın sona ermesi çağrısında bulunmaktadır”.

Kircaalihaber

Read Previous

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Damka, Sofya’daki Kosova Büyükelçiliği’ni ziyaret etti

Read Next

Sırbistan’da parlamento ve cumhurbaşkanı seçimleri 3 Nisan’da yapılacak