Bulgaristan Başmüftülüğü, İsrail-Filistin çatışmasına barışçıl çözüm getirmeye çağırdı

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü, İsrail-Filistin çatışmasına barışçıl çözüm getirmeye çağıran bir bildiri yayımladı.

Bildiri metninde şu ifadelere yer verildi:

“İsrail ve Filistin’de son günlerde yüzlerce kişinin ölümü ve binlercesinin de yaralanmasıyla sonuçlanan şiddet ve gerilimin tırmanmasını derin endişeyle takip ediyoruz.

Bulgaristan Başmüftülüğü olarak şiddete ve masum vatandaşların öldürülmesine derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz!

Uluslararası topluma, Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi ve on yıllardır çatışmaların sürdüğü bölgeye barış ve istikrarın getirilmesi için çaba göstermesi çağrısında bulunuyoruz.

Bunun sonuçlarından acı çeken Filistin halkına desteğimizi ifade ediyoruz.

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü, hangi taraftan gelirse gelsin her zaman barıştan yana olmuş ve şiddeti kınamıştır. Bu nedenle şimdi de barışçıl bir çözüme ulaşmanın bir aracı olarak diplomasi ve müzakerelerin teşvik edilmesi yönünde çağrıda bulunuyoruz.

Onlarca yıldır devam eden krizin temel nedenini göz ardı ederek bu çatışmayı tartışmamız kabul edilemez. Bölgede barışın bir an önce tesis edilmesine büyük önem veren kurum, masum insanlara yönelik her türlü şiddeti kimseye faydası olmayacağı gerekçesiyle şiddetle kınıyor.

Herkesi itidalli olmaya ve masumların hayatlarıyla ilgilenmeye, ayrıca İbrahim’in manevi torunlarının topraklarında yaşanan çatışmaya barışçıl bir çözüm bulmaya davet ediyoruz.

Yüce Allah’tan kutsal toprakları oluşturan bölgeye huzur vermesini ve son günlerde tanık olduğumuz korkunç sahnelerin tekrarından bizleri korumasını niyaz ediyoruz!”
Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Türkiye ile Hırvatistan 12. kez rakip

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, KFOR’un varlığını desteklediğini söyledi