Bulgaristan Başbakanı Yanev ve K. Makedonya Başbakanı Zaev ortak basın toplantısı düzenledi

Bulgaristan Başbakanı Stefan Yanev, 45 Kuzey Makedonya vatandaşının hayatını kaybettiği Struma Otoyolu’nda meydana gelen kaza ile ilgili bir araya geldiği Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Yanev, “Bugün özel bir gün. Bulgaristan halkı için iki ağır trajedi ile işaretlenmiş bir gün. Dün gece Varna ili Dılgopol ilçesi Royak köyünde bir huzurevinde çıkan yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Olay yerinde yapılan araştırmalar halen devam ediyor. Bu noktada hiçbir ayrıntıya gerek yok, çünkü tahkikat memurlarının işini bitirmesi gerekiyor. 7-8 saat içinde geceye yeni bir trajedi damgasını vurdu. Kuzey Makedonya plakalı bir otobüsün Struma Otoyolu’nda alev alması sonucu 45 kişi hayatını kaybetti” diye kaydetti.

Başbakan, “Trajediler ortaktır, kurbanların milliyeti ne olursa olsun, kalbimize dokunan ve empati kurmamızı sağlayan şeylerdir. Yapabileceğimiz tek şey, kurbanların yakınlarına ve ailelerinin acısına karşı duyarlı olduğumuzu ifade etmek ve taziyelerimizi iletmektir. Aynı zamanda Bulgaristan devleti ve bu tür olayların soruşturulmasından yükümlü tüm organları şu anda da hızlı bir şekilde çalışmalar yürütüyor” dedi.

Yanev, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Gılıb Donev’in huzurevinde çıkan yangından kurtulanlara ek yardım olanaklarını değerlendirmek için Dılgopol ilçesine gittiğini de sözlerine ekledi.

Başbakan, “Aynı şekilde kazadan sağ kurtulanlar da Pirogov Hastanesine kaldırıldı. Sağlık görevlilerinin genel kanısı, fiziksel yaralanmaların nispeten küçük olduğu, ruhsal hasarlardan bahsetmek için henüz çok erken olduğu, bu kişilerin önümüzdeki günlerde istedikleri yerlere, yakınlarına ulaştırılabilecekleri yönündedir. Başbakan Zoran Zaev ile koordinasyon içerisindeyiz, ilgili sektörler arasında koordinasyon sağlandı. Her düzeyde koordinasyon sağlandı ve soruşturmadan gelecekte bizim bu tür olaylardan korunmamıza yardımcı olacak gerekli öğüt ve dersleri almamızı umuyoruz” diye belirtti.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, “Biz, iyisiyle kötüsüyle beraber olan kardeş halklarız, iyilik için birbirimize daha fazla yardım etmemizi umuyoruz. Zor anlarda birbirimize yardım etmek, iyi günde de birlikte olmak için buradayız” diye vurgulayarak, Kuzey Makedonya’da trafik kazası kurbanları için iki günlük ulusal yas ilan edileceğini de sözlerine ekledi. Bulgaristan’da Blagoevgrad Belediyesi şimdiden bir günlük yas ilan etti.

Zaev, Royak köyünde huzurevinde çıkan yangında 9 kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı kurbanların ailelerine, yakınlarına ve Bulgaristan halkına taziye dileklerini ifade etti.  

Kırcaalihaber

Read Previous

SDSM Merkez ve Yürütme Kurulu toplantılarını erteledi

Read Next

Otobüs kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları Kovid-19 belgesi olmadan Bulgaristan’a giriş yapabilecek