Bulgaristan’da geçici Başbakan Stefan Yanev’in Bakanlar Kurulunun resmi Facebook sayfasında yayınlanan “Hükümet Konuşuyor” başlığı altında verdiği röportajda, ”Geçici kabine döneminde hemen hemen tüm bakanlıklar savcılığa ihbarda bulundu, bakanlar tüm sektörlere ilişkin tespit edilen usulsüzlükleri ve yasa ihlallerini savcılığa bildirdi” diye açıkladı.

Yanev, “Sadece bir bakanlık tarafından savcılığa 60’tan fazla ihbar verildi, ama biz bir soruşturma yapan organ değiliz ve bunları suç olarak nitelendiremeyiz, yetkili makamlar bu ihbarlarla ilgili karar vermelidir” diye belirtti.

Yolsuzlukla mücadele ile ilgili Başbakan, yargı reformunun gerekli olduğuna dikkat çekti, ancak e-devlet uygulaması ile ilgili belirli rakamları vermek istemedi. Yanev, şunları söyledi: “Evet, e-devlet sistemi hizmet sağlayan sanal bir bulut barındırıyor, e-devlet uygulamasından uzağız ama bir sonraki düzenli hükümet için bu bir öncelik olmalıdır. Birçok adım atılabilir, bu konuda son 6 ayda bir temel oluşturuldu, Başbakanlık kurumunun sunduğu elektronik hizmetler diğer idari kurumların e-hizmetleriyle iç içe geçmiş durumda ama hala e-devlet uygulamanın tam kapasitesine ulaşılamadı” dedi.

Yanev, ülkedeki yatırımların 500 milyon levanın üzerinde olduğunu ve işsizliğin yüksek olduğu bölgeler de dahil olmak üzere 1500 kişilik istihdam yaratıldığını belirtti. Başbakan, “Yolsuzluk, ekonominin iyi bir hızda büyümesinin önünde bir engeldir. İşsizlik çok düşük seviyelerde seyrediyor, ama işgücü piyasası açısından çok iyiyiz ve açıkçası 6 ay önce alınan önlemler işe yarıyor” dedi. Düşük gelirli ve dezavantajlı kişilerle ilgili Yanev, sosyal yardım ödemeleri ve emekli maaşlarının artırılması gibi alınan önlemlerle kışı atlatmak konusunda rahat olabileceklerini söyledi.

Yanev, Hemus Otoyolu’nun inşaatına yönelik fonların önceden dağıtıldığını, denetimlerin devam ettiğini, 4-5-6 kesimlerinin güzergahının yasallığına ilişkin yarım kalan davalar için finansman sağlandığını, ancak buna rağmen inşaatın başlatıldığını anımsattı. Otoyolun 5. kesiminin inşaatıyla ilgili ilginç para dökme uygulamalarına rastlanıldığını belirten Başbakan, şirketlere avans ödemelerin paraların çekildiği gün yapıldığını aktardı.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Bosna Hersek’te bebekler için ilk aşevi açıldı

Sonraki Haber

Karadağ-Türkiye maçının bilet satışı sona erdi