Bulgaristan Başbakanı Stefan Yanev, dün (26.05.2021) Filistin Devleti’nin Sofya Büyükelçisi Ahmed el-Madbuh ile bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki iyi ilişkilere vurgu yapılarak, ilişkileri derinleştirme fırsatları üzerinde duruldu. İmzalanan eğitim, tarım ve turizm alanlarında ikili anlaşmaların etkin bir şekilde uygulanması ihtimaline vurgu yapıldı.

Görüşmede Bulgaristan’ın Ortadoğu’daki durumun gelişimini artan bir ilgi ve büyük endişe ile izlemeye devam ettiği kaydedildi. Bölgede gerilimin hafifletilmesi, şiddetin derhal durdurulması ve diplomatik araçların etkin kullanılması gerekliliği vurgulandı. Bu bağlamda, uluslararası kuruluşların potansiyelini açığa çıkarma fırsatlarına ve bölgedeki ülkelerin arabuluculuk rolüne odaklanıldı.

Başbakan Yanev, askeri bir çözümün bir çözüm olmadığı şeklindeki görüşünü yineleyerek, bölgedeki çatışmayı kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde çözmenin tek yolunun müzakerelerden geçtiğini vurguladı.

Filistin Büyükelçisi, ülkesinde yaşanan ilaç ve tıbbi cihaz temini sorununa dikkat çekti ve bu konuda destek çağrısında bulundu.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Hırvatistan zorunlu askerlik uygulamasını geri getirmeyi tartışıyor

Sonraki Haber

Başbakan Zoran Zaev, Kovid-19 aşısının ikinci dozunu yaptırdı