Bulgaristan Başbakanı Stefan Yanev, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Federal Almanya Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel tarafından açılışı yapılan Berlin Süreci Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ”Avrupa Birliği (AB) perspektifinin Batı Balkanlar’daki dönüşümün temel itici gücü olmaya devam ettiğine inanıyoruz” diye kaydetti. 1 Ocak 2021 itibariyle Almanya, Berlin Süreci Dönem Başkanlığını devraldı ve AB normları ve standartlarına entegrasyonuna yönelik bölge için belirlenen öncelikleri ve hedefleri uygulamaya devam ederek önceki dönem başkanlıklarının başarılarını geliştirmeye hazır olduğunu ilan etti.

Yanev, Almanya’nın Dönem Başkanlığı’nın girişimin başarılarını artırma iradesini memnuniyetle karşıladı. Bunun, Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifini güçlendirmenin zorluklarının üstesinden gelinmesi ve fırsatların ele alınmasına yönelik çabaların devam etmesini sağlayacağını belirtti.

Başbakan Stefan Yanev, geçtiğimiz 2020’de Bulgaristan ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Berlin Süreci’ne ortak ev sahipliği yaptığı dönemde, Bölgesel İç Pazar Bildirgesi ve Batı Balkanlar İçin Yeşil Gündem Bildirgesi gibi bölge vatandaşları için önemli belgelerin imzalandığını hatırlattı. Yanev, Batı Balkan ülkelerinin AB ailesine entegrasyonunun, bölgede güven, uzlaşı, iyi komşuluk ilişkilerini güçlendirme ve ekonomik ve sosyal uyumu geliştirme politikalarını içeren bölgesel işbirliği yoluyla sağlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Yanev, Covid-19’un neden olduğu pandeminin, sonuçlarının ve güvenlik sorunlarının hayatımızı, öngörülebilirlik duygusunu, bakış açısı ve güvenlik fikrini değiştirdiğine dikkat çekti. Başbakan, bu zorluklar zamanında Berlin Süreci’nin ayakta durma ve ortak değerlere ve olumlu deneyimlere iyi bir örnek olma kapasitesini gösterdiğini, Batı Balkanlar’ın farklılıkların üstesinden gelerek ve toplumlarının ve bir bütün olarak Avrupa’nın yararına güven inşa ederek AB ailesine giden birleşik bir yol bulma konusundaki iyi niyetinin bir sembolü olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte 16 yeni vaka, 4 iyileşen hasta

Sonraki Haber

Türk Kızılay, Saraybosna’da öğrenci yurdunun onarımına destek sağlayacak