Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, yasa dışı yolcu taşımacılığının suç sayılmasını öngören Deniz Ticaret Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısını veto ederek, bir kez daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “Radev, halen idari para cezası uygulanan düzenlenmemiş taşımacılığın toplumsal tehlike olduğunu kabul ediyor” denildi.

Radev, veto kararının gerekçesinde şöyle diyor: “Bununla birlikte aynı fiil hem suç hem de idari ihlal olarak tanımlandığında uygulanacak emrin ne olacağı netlik kazanmadan farklı ağırlıktaki sorumluluklar tekrarlanır. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele hukukun üstünlüğü mekanizmalarıyla yapılmalı, yani öngörülebilir ve açık bir yasama sürecinde kabul edilen kesin düzenlemelerle olmalı”.

Radev’in ifadesine göre, bu fiilin şu ana kadar Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında idari bir ihlal teşkil etmesi tesadüf değil, ancak şu anda bu tür fiillerin idari ihlal mı teşkil ettiği yoksa Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu kapsamında mı yargılanacağına nasıl karar verileceği sorusu haklı olarak gündeme getirilmekte.

Radev, “Yolcuların düzenlenmemiş toplu taşımacılığının sözüm ona “paylaşılan geziden” ayırt edileceği kriterler belirtilmemiştir. Bu sorunlar, “toplu taşıma” ve “yolcu taşımacılığı” kavramlarının geniş tanımlarından kaynaklanmakta” diyor.

İzinsiz veya ruhsatsız yolcu taşımanın cezaları geçen hafta Meclis kararıyla düzenlenmişti.

Değişikliğe göre, normatif düzenleme veya Avrupa Birliğinin (AB) düzenlemesi gereği zorunlu olan izinsiz, kayıtsız veya ruhsatsız toplu yolcu taşımacılığı yapan kişiler iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır ve sahibi kim olursa olsun kullanılan motorlu araca devlet lehine el konulur.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

İstifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, Lahey’de gözaltına alındı

Sonraki Haber

ABD Kongresi eski üyesi Moffett: Biden, Türkiye’nin önemini çok iyi biliyor