Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Bulgaristan ile İskandinav ülkelerinin gerçekleştirdiği “Geleceğin üniversiteleri ile özel sektör arasında işbirliği” konulu ortak seminerde yaptığı konuşmada, “Yükseköğretim ve özel sektör arasındaki ilişki konusu kalbime çok yakın. Üniversiteler ve iş dünyası arasında etkileşim yoksa büyümenin tadını çıkarabilecek, yaşam standardını yükseltebilecek hiçbir ekonomi yoktur” diye kaydetti.

Başbakan, “Yenilikler, gerçek hayatta işletmeler yoluyla uygulanabilen icatlardır. Sihir, bilim adamları ve işverenler arasında bu etkileşimi sağlamaktadır. İşletmelerin üniversitelere gerçek sorunlarını bildirmesi en uygunudur. Bu sayede bilim insanları buluşlarını bu gerçek ihtiyaçlara göre yapacaklardır” diye kaydetti.

İş dünyasının akademik camianın bir parçası olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Petkov, “Akademik camia, gerçek sorunları çözmeyi amaçlayarak iş dünyası ile sürekli bir iletişim halinde olup çalışmalıdır” dedi.

Başbakan, Bulgaristan’ın ilerleyebilmesi için hükümetin tam olarak bu iki paydaşı ortak bir zeminde buluşturabilecek bir platform olacağı konusunda kararlıydı.

Seminer, Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Yenilik ve Büyüme Bakanlığı, Avrupa Komisyonu (AK) Bulgaristan Temsilciliği, diplomatlar, eğitim alanındaki uzmanlar ve iş dünyası temsilcileri tarafından ortaklaşa düzenlendi. Forumun temel amacı, öğrencilerin işverenlerin ihtiyaçları doğrultusunda gerekli beceri ve tutumları kazanmalarına olumlu etki yapacak yükseköğretim kurumları ile özel sektör arasındaki ortaklığı güçlendirmektir.

Kaynak: Kırcaalihaber

Önceki Haber

Kosova’da maymun çiçeği şüphesi

Sonraki Haber

AB, Bosna Hersek’i Pazartesi günü bu yılki bütçeyi kabul etmeye çağırdı